MECI AMICAL. România - Portugalia 48-79: Vedeţi aici evoluţia scorului!

Valentin Bâlă

22.07.2011

Naţionala masculină a României se pregăteşte pentru Jocurile Mondiale Universitare din China, competiţie care va avea loc în perioada 11-23 august la Shenzen. Pentru a pregăti această întrecere, tricolorii au ales să evolueze, la sfârşitul acestei săptămâni, la un turneu internaţional de verificare în Portugalia, la care au mai fost invitate, alături de ţara gazdă şi de prima noastră reprezentativă, selecţionatele similare ale Angolei şi Iranului.

În primul meci al reuniunii de la Guimaraes, Angola a învins Iran cu scorul de 74-57, după un meci în care învingătorii au dominat partida mai ales după pauză, atunci când s-au desprin decisiv.

PORTUGALIA - ROMÂNIA 79-48
(18-13, 20-8, 19-9, 22-18)

FINAL. Portugalia a învins România cu 79-48. Selecţionata lusitană s-a impus, vineri seară, la Guimaraes, după un meci pe care l-a condus din primul şi până în ultimul minut. Naţionala ţării noastre s-a aflat în avantaj doar în primele secunde ale întâlnirii, atunci când Titus Nicoară a marcat primul coş al acestui joc. Tricolorii au evoluat foarte slab în sferturile doi şi trei, atunci când au totalizat doar 17 puncte, gazdele răspunzând cu 39.

Marcatori: Nicoară (17), Moldoveanu (12), Mandache (8), Dragoş (3), Guţoaia (3), Boian (2), Laszlo (2) şi Popescu (1). Au mai jucat: Pop şi Szabolcs.

Min. 36 66-42 Mandache a înscris din spatele semicercului şi a redus diferenţa 23 de puncte cu cinci minute înainte de final, după ce gazdele au finalizat prin Fonseca. Jose Silva a marcat din spatele liniei de 6,75 metri astfel că partida a fost, practic, terminată, Titus Nicoară răspunzând cu un coş din spaţiul de trei secunde.

Min. 34 62-35 Doar punctele de la linia de pedeapsă, şi acelea destul de puţine, au mai contat pentru tricolori, care au realizat primul coş din acţiune în sfertul patru prin Titus Nicoară.

Min. 32 60-30 Dan Calancea a trimis în teren, chiar şi la această diferenţă, formaţia de start, Gutoaia, Popescu, Nicoară, Mandache şi Moldoveanu fiind prezenţi pe parchetul sălii din Guimaraes. Cu toate acestea, lusitanii au ajuns la o diferenţă incredibilă, de 30 de puncte!

Min. 30 S-a încheiat cel de-al treilea sfert, scor 57-30 pentru Portugalia. Foarte multe ratări ale tricolorilor în această perioadă, în timp ce amfitrionii au marcat atunci când au avut ocazia. Portugalia şi-a creat o diferenţă liniştitoare pentru ultimele zece minute şi nu are cum să mai piardă, teoretic, acest meci.

Min. 28 48-28 România a fost de nerecunoscut în această perioadă, marcând, în opt minute, doar cinci puncte, în timp ce lusitanii şi-au trecut în cont un număr dublu de puncte. Moldoveanu şi Laszlo nu au găsit drumul spre coş din acţiune, cu toate că primul a transformat două aruncări libere.

Min. 26 47-24 Titus Nicoară a marcat primele douăp puncte din acţiune ale tricolorilor în cel de-al treilea sfert, însă gazdele s-au distanţat şi mai mult pe tabelă, ajungând, după reuşita lui Fernando Sousa, la o diferenţă de 23 de puncte!

Min. 24 43-22 Fernando Sousa a ridicat scorul la 42-22, după o aruncare de la semidistanţă, fiind faultat de Gutoaia în momentul aruncării. Baschetbalistul din Portugalia a transformat şi aruncarea liberă de care a beneficiat şi a mărit diferenţa la 21 de puncte, cel mai mare avantaj de până acum.

Min. 22 40-22 Ambele echipe au marcat, însă lusitanii au un plus în faza ofensivă, reuşind să se menţină la o diferenţă liniştitoare pe tabela de marcaj.

Pentru România au marcat: Moldoveanu (7), Mandache (4), Nicoară (4), Dragoș (3) Gutoaia (3). Au mai jucat: Boian, Popescu, Szabolcs, Laszlo.

Min. 20 Pauză, Portugalia conduce cu 38-21. În cea de-a doua perioadă gazdele au reuşit un parţial de 19-5 în opt minute, astfel că diferenţa dintre cele două echipe a crescut până la 19 puncte. Tomas Barroso a punctat pentru 38-18, însă Andrei Dragoş a stabilit scorul primei părţi după a reuşită de trei puncte.

Min. 17 34-18 Fonseca şi Cunha au marcat nestingheriţi şi au mărit diferenţa la 14 puncte, scor 30-16, însă Vlad Moldoveanu a redus din avantajul lusitanilor printr-un coş de la semidistanţă, dar gazdele au găsit, din nou, drumul spre finalizare.

Min. 14 26-16 Vlad Moldoveanu a marcat o triplă, după o pasă decisivă venită din partea lui Andrei Dragoş, însă amfitrionii au replicat şi au înscris de la semidistanţă. Diferenţa dintre cele două echipe a crescut la zece puncte.

Min. 12 21-13 În cea de-a doua perioadă au apărut pe teren Octavian Boian, Andrei Dragoş şi Szabos Şanta. Portugalia a marcat un coş de la distanţă şi s-a distanţat la opt puncte, cea mai mare diferenţă de până acum.

Min. 10 S-a încheiat primul sfert, scor 18-13! România este condusă la o diferenţă de cinci puncte, însă tricolorii nu au evoluat rău în această perioadă. Fără câteva mici erori în ofensivă, jucătorii pregătiţi de Dan calancea ar fi putut termina primele zece minute mult mai aproape de adversari.

Min. 8 16-13 Elvis Evora şi Antonio Tavares au dus Portugalia la trei lungimi distanţă, scor 14-11, ultima reuşită a gazdelor venind pe contraatac. Mandache a marcat două libere şi ne-a apropiat la un singur punct, însă replica a venit din partea lui Claudio Fonseca.

Min. 7 11-10 Gazdele au revenit la conducere după ce România s-a aflat în faţa lusitanilor pe tabelă în urmă cu mai puţin de 60 de secunde. Coşul de la distanţă reuşit de Daniel Popescu nu a putut menţine prima noastră reprezentativă în avantaj.

Min. 4 6-6 Portugalia a echilibrat meciul şi a condus la o diferenţă minimă, după ce Titus Nicoară a marcat pentru tricolori. Jucătorii noştri au egalat după o acţiune finalizată pe contraatac de Andrei Mandache, după o pasă decisivă venită din partea lui Nicoară.

Min. 1 0-2 Titus Nicoară înscrie primele două puncte ale întâlnirii după o pasă decisivă venită din partea lui Andrei Mandache.

Ora 22.35 A început meciul! Întâlnirea a avut o întârzire de 35 de minute faţă de ora programată iniţial deoarece meciul anterior, cel dintre Angola şi Iran, s-a încheiat la ora 22.00.

Ora 22.30 Se intonează imnurile de stat ale celor două ţări. România va începe partida cu următorii jucători: Vlad Moldoveanu, Titus Nicoară, Adrian Gutoaia, Daniel Popescu şi Andrei Mandache.

Ora 22.15 Partida dintre Portugalia şi România nu a început. Ambele echipe se află la încălzire. Întâlnirea va avea loc în Sala Sporturilor din Guimaraes. Iniial, primul angajament a fost programat la ora 22.00, ora României, însă partida dintre Angola şi Iran s-a încheiat abia în urmă cu câteva minute.