MHP Riesen Ludwigsburg a pierdut ultimul meci dinaintea confruntării de la Cluj-Napoca

MHP Riesen Ludwigsburg a fost învinsă în etapa a 28-a a EasyCredit BBL, scor 88-97 pe terenul lui Telekom Baskets Bonn sâmbătă seara (02.04). Acesta a fost ultima repetiție pentru Ludwigsburg înaintea debutului seriei cu U-BT Cluj din sferturile Basketball Champions League.

Antrenorul John Patrick a decis să înceapă cu un prim 5 alcătuit din Jonah Radebaugh, James Woodard, Rawle Alkins, Justin Simon și Ethan Happ.

În două rânduri a fost egalitate în sfertul de debut (3-3 și 8-8), în rest Bonn a condus în permanență, cel mult la 28-18, apoi diferența a crescut constant la +10 în sfertul al doilea, ajungându-se la 55-39. Ludwigsburg a replicat cu un run de 8-2 pentru a tăia din handicap până la 57-47, la pauză intrându-se cu 62-49 pentru Telekom Baskets Bonn.

Liderul campionatului german s-a dus din nou la peste 15 puncte între, scor 69-53, de unde Ludwigsburg a putut să vină la trei posesii în urmă (69-62), dar sfertul al treilea a găsit-o pe Bonn la conducere, 81-70. Spre finalul întâlnirii s-a apropiat Ludwigsburg la 94-88, în cele din urmă terminându-se 97 la 88 pentru Bonn.

Adversara lui U-BT a pierdut pentru prima dată după șase etape în Germania, în ultimele zece runde având 8-2 bilanț, situație cu care este la egalitate alături de Alba Berlin, Bonn și ratiopharm Ulm. Per total, Ludwigsburg coboară la 19-8 în acest moment în campionat și se află pe poziția a treia.

Galben-negrii au avut șapte marcatori în acest duel de la Bonn, lideri fiind Radebaugh (20 de puncte, 5 recuperări) și Happ (19 puncte, 7 recuperări). În lot s-a regăsit și tânărul Eduard Roschnafsky, fiul fostului baschetbalist Bruno Roschnafsky, care și-a petrecut o parte din carieră și la Cluj-Napoca.

Ludwigsburg a încheiat cu 6/21 de la distanță și a avut 35 de recuperări, cu 10 mai puține decât Bonn, reușind să înscrie 44 de puncte din căciulă și raportul la punctele pe contraatac a fost 14-5.

U-BT Cluj-Napoca și MHP Riesen Ludwigsburg se vor întâlni marți, 5 aprilie, în BTarena, în primul meci al seriei din sferturile BCL. Confruntarea va fi cu casa închisă și o să înceapă la ora 19.00, în exclusivitate pe LookSport+.

*foto: mhp-riesen-ludwigsburg.de