Mihai Silvășan: „Nu ne dorim un decisiv la Cluj, deci vom da totul în Germania”

U-BT Cluj se află în fața celui de-al doilea meci cu MHP Riesen Ludwigsburg, din sferturile Basketball Champions League, partida din Germania fiind programată să se joace miercuri, 13 aprilie. O victorie le-ar aduce ardelenilor calificarea în Final 4-ul competiției europene.

Atât U-BT, cât și Ludwigsbug vin după un succes pe plan intern, ardelenii trecând cu 98-78 de CSM Focșani, iar nemții cu 74-61 de ratiopharm Ulm, victorie în urma căreia au ajuns la 20-8 bilanț în BBL.

Mihai Silvășan a declarat pentru u-bt.basketball că așteaptă un nou meci foarte agresiv din partea nemților și că își dorește un joc bun din partea echipei sale. Antrenorul lui U-BT Cluj a spus și că nu-și dorește un meci decisiv în această serie din sferturile Basketball Champions League:

„Ne așteaptă din nou un meci foarte agresiv din partea lor, cu o apărare pe măsură. Va fi un joc foarte fizic, pentru asta trebuie să fim pregătiți. Știm că preferă să joace așa și trebuie să facem față din acest punct de vedere pentru a câștiga. Ne dorim să reușim un joc bun și să câștigăm acolo. Vom vedea dacă vom fi suficient de pregătiți pentru a reuși, însă încercăm să facem tot ce ține de noi pentru a reuși. Nu ne dorim un decisiv la Cluj, deci vom da totul în Germania.”

Clujenii au deschis seria cu o victorie în fața unei săli pline în BTarena, 76-73 săptămâna trecută. În faza sferturilor BCL se joacă sub sistemul „cel mai bun din trei meciuri”.

Partida din Germania are loc miercuri, 13 aprilie, de la ora 21.00 și va fi transmisă în exclusivitate pe LookSport 3.

*foto: Manases Sándor