Mike James aduce victoria pentru CSKA Moscova în confruntarea cu Real Madrid

CSKA Moscova a obținut o victorie importantă pe teren propriu în etapa a 11-a din Euroligă – ediția 2020/2021. Într-un meci jucat în această seară în fața a peste 3.000 de spectatori, rușii s-au impus cu scorul de 74-73, grației reușitei lui Mike James.

Partida dintre cele două candidate la titlu a fost echilibrată în mare parte. Real Madrid a avut cel mai mare avantaj, 11 puncte pe parcursul sfertului doi. Totuși la pauză se intra cu scorul de 38-35 pentru iberici. În repriza secundă s-a mers umăr la umăr iar cu 20 de secunde rămase de joc, Trey Thompkins ducea Realul în avantaj. Mike James a ratat o aruncare de la distanță dar rușii au recuperat și mingea a ajuns din nou la american, care a înscris o triplă și ulterior a completat four-point-play-ul, după faultul lui Abalde. La ultima acțiune madrilenii nu au fost inspirați i Walter Tavares a marcat singur de sub panou.

Mike James a fost omul meciului cu 28 de puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Tornike Shengelia a contribuit cu 15 puncte și 7 recuperări.

Trey Thompkins a fost cel mai bun jucător de la Real Madrid cu 15 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Gabriel Deck a terminat cu 14 puncte iar Llull și Randolph cu câte 13 fiecare.