Monaco și Barcelona egalează seriile după al doilea meci pe teren propriu

Seara de vineri, 26 aprilie, a aparținut gazdelor în playoff-ul Euroligii. AS Monaco a reușit să egaleze seria cu Fenerbahce, la fel cum a făcut și Barcelona în fața lui Olympiacos.

Partida din Principarpat a fost decisă în final, în special de Jordan Lloyd, cel care a marcat 11 din cele 15 puncte ale sale în ultimul sfert. Alpha Diallo i-a dus în față pe francezi după un layup pe recuperare ofensivă. A venit rândul lui Lloyd să marcheze trei din patru libere. Wilbekin i-a ținut pe oaspeți meci cu o triplă. La următorul atac, Lloyd a răspuns cu o reușită similară, iar cu doar 11 secunde rămase pe ceas, Fenerbahce nu a mai găsit replica necesară. S-a încheiat 93-88 pentru AS Monaco.

Donatas Motiejunas a fost cel mai bun marcator al gazdelor cu 18 puncte, plus 2 recuperări și 2 pase decisive. Jordan Lloyd a contribuit cu 15 puncte și 5 recuperări. Elie Okobo a contribuit cu 13 puncte, iar John Brown cu 11. Mike James a încheiat primul meci al sezonului în „single-digit”, după 8 puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive.

Tyler Dorsey a terminat cu 25 de puncte pentru Fener, în timp ce Scottie Wilbekin a totalizat 23.

Barcelona a reușit un meci consistent în fața lui Olympiacos și încă din start a reușit să se desprindă, la 27-14, după primul sfert. Grecii au alergat după revenire, iar la pauză se aflau la minus șase pe tabelă. Băieții lui Bartzokas au completat revenirea în sfertul trei, când chiar au preluat conducere pentru un scurt moment. Echilibrul s-a păstrat pentru puțin în actul decisiv, iar Barcelona a reușit să se desprindă la peste 10 puncte, iar apoi a gestionat bine avantajul, pentru a se impune la final cu scorul de 77-69.

Jabari Parker a reușit un record personal în sezon cu 24 de puncte, lângă care a adăugat și 5 recuperări. Willy Hernangomez a reușit să pună 11 puncte pe tabelă, iar Jan Vesely 10.

Alec Peters a fost principala armă a lui Oly, cu 20 de puncte și 5 recuperări.

Olympiacos și Barcelona se vor duela din nou pe 30 aprilie la Pireu, în timp ce Fenerbahce și Monaco o vor face o zi mai târziu.