NBA - Boston a depășit pe Miami la TD Garden

02.04.2012

Boston Celtics au învins pe Miami Heat, scor 91-72, într-un meci contând pentru sezonul regulat al ligii profesioniste nord-americane de baschet masculin desfășurat duminică (01.04), la TD Garden din Boston.

Gazdele au început excelent marcând 29 de puncte pe parcursul primelor 12 minute, perioadă în care au construit un avantaj de zece lungimi. Miami a replicat înjumătățind diferența până la pauză, atunci când scorul era de 49-44.

Secvența a 3-a a consemnat desprinderea decisivă a amfitrionilor. Aceștia au înscris 31 de puncte, iar vizitatorii au replicat cu mai puțin de jumătatea. În aceste condiții la intrarea în sfertul decisiv tabela de marcaj indica scorul de 80-56. Diferența a scăzut pe final, astfel încât Boston s-a impus la 19 lungimi.

Paul Pierce a avut 23 puncte și 7 recuperări, Rajon Rondo a adăugat 16 puncte, 14 pase decisive și 11 recuperări, iar Brandon Bass a terminat cu 16 puncte și 10 recuperări. Toți titularii lui Boston au depășit pragul de 10 puncte marcate.

LeBron James a avut 23 puncte, iar Dwayne Wade a strâns 15 puncte, 8 recuperări și 3 capace pentru Miami.

După acest rezultat Boston are 30-22 la general și ocupă locul 4 în Conferința Est. În schimb, Miami are 37-14 și se situează pe locul al 2-lea.