NCAA - Al doilea eşec înlănţuit pentru Clemson Tigers

Adrian Micinic

05.02.2012

Virginia Tech a administrat cea de-a doua înfrângere consecutivă pentru Clemson Tigers în liga universitară nord-americană de baschet masculin. Echipa lui Cătălin Baciu a cedat, la Cassell Coliseum din Blacksburg, cu scorul de 65-67, în cursul zilei de sâmbătă (04.02).

Cei de la Virginia Tech au construit un avantaj de 14 lungimi pe parcursul primelor 20 minute de baschet datorută unui joc excelent din punct de vedere ofensiv, care a produs 42 de puncte pe tabela de marcaj. Situaţia s-a echilibrat în repriza a doua pe fondul jocului mai eficient prestat de către Clemson din punct de vedere defensiv. Acesta a alimentat şi jocul de atac al tigrilor, însă KJ McDaniels a irosit două aruncări libere cu trei secunde înainte de final şi astfel Clemson au ratat şansa de a trimite meciul în prelungiri.

Cătălin Baciu a bifat 23 minute de joc, perioadă în care a avut 3/6 la aruncările din acţiune şi 1/1 la linia de pedeapsă pentru un total de 7 puncte. Pivotul originar din Cluj-Napoca a strâns 9 recuperări (cinci ofensive) şi a pierdut posesia mingii de două ori pentru un indice al eficienţei de 11.

În momentul de faţă, Clemson Tigers au un bilanţ general de 11 victorii şi tot atâtea înfrângeri, iar în meciurile din cadrul conferinţei au 3-5 situându-se pe locul 8 din totalul de 12 echipe. Următorul adversar este Maryland, pe 7 februarie anul curent.

Compatriotul nostru a jucat în fiecare meci al echipei sale din acest sezon competiţional. Baciu a fost titularizat de trei ori şi are medii de 10.5 minute, 4.4 puncte, 2.4 recuperări şi 0.5 capace pe meci.