NCAA - Cătălin Baciu, un nou record personal de puncte

05.12.2011

Clemson Tigers au suferit al 3-lea eșec stagional în ediția 2011/12 a ligii universitare nord-americane de baschet masculin. Echipa compatriotului nostru, Cătălin Baciu, a fost depășită de către South Carolina cu scorul de 58-55, într-un meci desfășurat duminică (04.12), la Littlejohn Coliseum.

Baciu a bifat nouă minute de joc și a avut 4/4 la aruncările din acțiune, respectiv 2/3 la linia de pedeapsă pentru un total de 10 puncte. De asemenea, el a adăugat 3 recuperări ș un capac pentru un indice de 13 la eficiență.

Deși toți titularii lui Clemson au petrecut peste 30 minute în teren, doar Tanner Smith a marcat mai mult decât pivotul originar din Cluj. Acesta a bifat 12 puncte.

De asemenea, din echipa adversă Damontre Harris (35 minute) și Anthony Gill (24 minute) au avut câte 10 puncte, fiind cei mai buni marcatori ai lui South Carolina în acest meci.

Clemson Tigers are patru victorii și trei înfrângeri la activ, următorul adversar fiind Arizona, pe 10 decembrie.

Cătălin Baciu a stabilit un nou record al carierei sale universitare la capitolul puncte marcate. El izbutește să-și depășească propriul record de puncte marcate pentru a doua oară în tot atâtea meciuri disputate.