NCAA - Clemson ajunge la 7-7 în conferință

26.02.2012

Clemson Tigers au depășit pe North Carolina State, scor 72-69, într-un meci contând pentru liga universitară nord-americană de baschet masculin - ediția 2011/12. Este cel de-al 15-lea succes stagional pentru echipa lui Cătălin Baciu.

Meciul a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei. La terminarea timpului regulamentar de joc scorul era 62-62. Andre Young a transformat două aruncăril de trei puncte în runda suplimentară pentru a aduce victoria lui Clemson.

Românul a petrecut 13 minute în teren și a avut 2/3 la aruncări pentru un total de 4 puncte. Baciu a adăugat 2 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție cu o posesie pierdute.

Milton Jennings a avut 17 puncte, iar Tanner Smith a terminat cu 15 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Lorenzo Brown a avut 18 puncte, 7 recuperări, iar CJ Leslie a terminat cu 18 puncte și 8 recuperări pentru NC State.

Clemson are 15-13 la general respectiv 7-7 în conferința ACC. În schimb, North Carolina State are 18-11 la general și tot 7-7 la general.

Următorul meci pentru echipa lui Baciu, penultimul din sezonul regulat, este programat pentru 1 martie, împotriva echipei Virginia Tech. Va fi ultimul meci pe teren propriu din acest sezon și totodată ultima prezență a lui Cătălin Baciu în calitate de jucător al lui Clemson la Littlejohn Coliseum.