Nikola Mirotic a debutat oficial pentru Barcelona Lassa. Video

Sâmbătă, 21 septembrie, WiZink Center din Madrid a găzduit semifinalele Supercupei Spaniei. FC Barcelona și Real Madrid, cele două forțe principale ale baschetului spaniol, s-au impus în confruntările din penultimul act și se vor duela în finală.

Trupa pregătită de Svetislav Pesic a avut parte de o adversară mai puternică. Este vorba despre Valencia, câștigătoarea Eurocup. Totuși, catalanii au început mai bine partida, însă primul sfert s-a încheiat la egalitate: 15-15. Jocul a continuat să rămână foarte echilibrat și, la pauză, Barcelona avea un avantaj de trei puncte: 32-29.

După revenirea de la vestiare, jucătorii Barcelonei au reușit un run de 11-0, dar adversarii au răspuns imediat. După ce al treilea sfert s-a încheiat tot la egalitate (49-49), Mirotic și Higgins au preluat inițiativa și au adus victoria echipei lor. Baschetbaliștii Blaugranei au dovedit o mai mare concentrare în ultimele minute și au reușit să se impună la o diferență de șase puncte: 71-65.

Această partidă a reprezentat debutul lui Nikola Mirotic în maioul Barcelonei. Acesta a adunat 14 puncte, fiind depășit doar de Cory Higgins (15 puncte), un alt debutant. Din lotul lui Svetislav Pesic, s-a mai aflat în double-digits Victor Claver: 11 puncte.

De partea cealaltă, cei mai buni jucători ai Valenciei au fost Vanja Marinkovic (17 puncte) și Brock Motum (11 puncte).

În cea de-a doua semifinală, Real Madrid a avut o misiune mult mai ușoară împotriva lui Fuenlabrada. Trupa din Capitală a dominat de la început și până la final și a câștigat la o diferență-record de 55 de puncte, scor 116-61.

Și formația lui Pablo Lasso a avut doi debutanți: Nicolas Laprovittola (8 puncte, 5 pase decisive) și Jordan Mickey (13 puncte, 7 pase decisive). Cel mai bun marcator al lui Real Madrid a fost Jaycee Carroll (18 puncte), urmat de Anthony Randolph (12 puncte) și Facundo Campazzo (11 puncte).

De partea cealaltă, s-a remarcat Vyacheslav Bobrov, marcator a 11 puncte.

În urma acestor rezultate, finala Supercupei Spaniei le va pune față în față pe Barcelona și Real Madrid, cele două mari rivale din baschetul spaniol. „El Clasico” va avea loc astăzi, 22 septembrie, la ora 20:00.

*foto: fcbarcelona.com, realmadrid.com