Niners Chemnitz a câștigat FIBA Europe Cup

Returul finalei FIBA Europe Cup, dintre Bahcesehir Koleji și Niners Chemnitz, s-a încheiat după o repriză suplimentară cu succesul nemților, în cursul serii de miercuri (24.04). Fosta adversară a lui CSM Oradea pe parcursul acestui sezon internațional a cucerit în premieră un trofeu european.

Chemnitz și-a format un avantaj de 11 puncte după meciul tur, de pe teren propriu, încheiat cu 85-74 și la finalul primului sfert de la Istanbul a condus la limită. Bahcesehir a produs un act excelent pe plan ofensiv, cu 37 de puncte marcate și a intrat cu 55-38 la vestiare.

Mai mult, avantajul turcilor a devenit de 19 lungimi ulterior, însă Chemnitz a răspuns pe măsură și a controlat cel de-al treilea sfert. În actul al patrulea au existat multiple schimbări la conducere și Bahcesehir a refăcut diferența necesară prelungirilor cu mai puțin de 10 secunde până la expirarea timpului. Wesley Van Beck a ratat tripla prin care putea aduce trofeul la Chemnitz în timpul regulamentar și s-a intrat în overtime cu 95-84 în favoarea lui Bahcesehir Koleji.

Repriza de prelungiri a avut un final dramatic, turcii fiind de mai multe ori în postura de a pune pe tabelă punctele de care aveau nevoie pentru a cuceri trofeul. După reușita lui Scrubb pentru 105-95 au urmat ratările lui Bouteille și Boutsiele, astfel că scorul nu s-a schimbat și în ciuda victoriei gazdelor, Chemnitz a reușit să plece acasă cu trofeul FIBA Europe Cup. Scorul general a fost de 180-179 pentru nemți.

Jerry Boutsiele (24 de puncte), George Earl Kell III (21 de puncte) și Tony Taylor (20 de puncte) au fost cei mai eficienți jucători ai lui Bahcesehir.

În replică, Kaza Kajami-Keane a totalizat 29 de puncte cu 11/12 la libere pentru Chemnitz, iar Ousman Krubally (12 puncte), Wesley Van Beck și DeAndre Lansdowne (ambii cu 10 puncte) s-au aflat la rândul lor în double figure.

Kajami-Keane a fost desemnat MVP-ul finalei, el stabilind recordul absolut de puncte marcate într-un meci din ultimul act de când întrecerea se desfășoară sub această denumire.

Chemnitz a încheiat sezonul 2023/2024 din FIBA Europe Cup cu un bilanț de 15 victorii și 3 înfrângeri. Reamintim că formația din Bundesliga s-a duelat cu CSM Oradea în faza Top 16.