Stiri

O nouă prestație solidă pentru Alex Olah în Belgia

Bogdan Isailă

Bogdan Isailă
31.03.2019

Kangoeroes Mechelen a obținut o nouă victorie în EuroMillions Basketball League. Echipa pentru care evoluează internaționalul român, Alexandru Olah, a învins pe teren propriu pe Belfius Mons, prima echipă pentru care pivotul român a jucat în Belgia.

Echipa din Mechelen a făcut o primă excelentă iar un parțial de 24-9 în sfertul secund îi oferea un avantaj de 18 lungimi la pauză. Oaspeții au forțat revenirea în partea a doua a meciului dar diferența nu a coborât la mai puțin de 9 puncte până spre final iar la capătul celor 40 de minute de joc se înregistra scorul de 80-72 pentru Kangoeroes Mechelen.

Alex Olah a fost din nou titular pentru formația lui și  a evoluat 32 de minute. Pivotul român a totalizat 16 puncte, 7 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții și 2 mingi pierdute. Olah a marcat 6/8 de la 2 puncte, 4/4 de la linia de libere și a ratat singura aruncare de 3 puncte pe care a încercat-o. În urma acestei prestații Olah a înregistrat un indice al eficienței de 20 de unități.

Koangoeroes Mechelen ocupă în acest moment poziția a 7-a în clasamentul din Belgia cu 9 victorii și 13 înfrângeri iar următorul meci pentru trupa lui Olah este programat pe 5 aprilie, pe terenul lui Limburg.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!