O nouă prestație solidă pentru Emi Cățe în Liga ACB

UCAM Murcia a întâlnit astăzi, 17 noiembrie, în deplasare pe Gran Canaria, în cadrul etapei a 9-a din Liga ACB. Formația pentru care evoluează Emi Cățe a fost învinsă cu scorul de 85-79, după un meci de mare luptă.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care gazdele au câștigat la o posesie ambele sferturi, 26-24, respectiv 19-18. Gran Canaria a revenit în forță de la cabine și și-a clădit un avantaj de 10 puncte, cel mai mare din meci. UCAM Murcia a revenit excelent și era în avantaj la finalul sfertului trei, scor 58-59. Oaspeții nu și-a continuat parcursul bun și Gran Canaria a revenit la conducere. Echipa lui Emi Cățe a coborât ecartul la o posesie pe final de meci dar totul a fost înschis de gazde de la linia de fault.

Emi Cățe a fost titular pentru UCAM Murcia și a evoluat timp de 24 de minute, perioadă în care strâns 9 puncte, 2 recuperări, 2 intercepții și un capac. Punctele pivotului român au venit în urma a 3/4 atât la aruncările de la 2 puncte cât și de la linia de pedeapsă. Fără posesie pieerdută, Cățe a adunat un indice al eficienței de 15 unități.

Compatriotul nostru a fost al doilea cel mai eficient al echipei sale, după Askia Booker, cel care a totalizat 23 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, pentru 23 la eficiență.

UCAM Murcia a ajuns la 4 victorii și 5 înfrângeri și se află pe poziția a 12 în clasamentul Ligii ACB, din 18 echipe.