Olimpia Milano a câștigat SuperCupa Italiei. Video

Olimpia Milano a câștigat SuperCupa Italiei, după ce a trecut în ultimul act al competiției de Virtus Bologna, scor 75 la 68.

Partida a fost una echilibrată, Olimpia a început mai bine partida, însă jucătorii lui Sașa Djordjevic au revenit în meci pe parcursul sfertului 3, câștigat cu scorul de 18 la 8. Totuși, sfertul decisiv a aparținut tot milanezilor, care au dat dovadă de luciditate pe final de partidă.

Experimentatul Luigi Datome a reușit 17 puncte și 6 recuperări, Kevin Punter 14 puncte, iar Malcolm Delaney, fostul jucător al lui FC Barcelona, a terminat cu 11 puncte pentru noua câștigătoare a SuperCupei.

De la Virtus Bologna s-au evidențiat Amar Alibegovic cu 13 puncte și 8 recuperări și Awudu Abass, respectiv Julian Gamble cu câte 12.

Astfel, sezonul 2020/2021 din baschetul Italian a debutat cu SuperCupa, competiție în care au fost angrenate, spre deosebire de alți ani, toate echipele din primul eșalon.

*foto: facebook/Olimpia Milano