Olimpia Milano nu a avut emoții pe teren propriu în confruntarea cu Maccabi Tel Aviv

Olimpia Milano a obținut o victorie destul de facilă pe teren propriu în fața lui Maccabi Tel Aviv. Trupa lui Ettore Messina s-a impus cu scorul de 83-72, la capătul unui meci dominat cap-coadă.

Italienii nu au dorit să aibă parte de surprize în meciul cu Maccabi Tel Aviv din etapa a 3-a a Euroligii și astfel au tranșat partida încă din prima repriză. Olimpia a câștigat primele două sferturi cu un scor identic, 26-15, și astfel aveau 22 de puncte avantaj la pauză. În partea a doua a meciului, elevii lui Ettore Messina nu au mai turat motoarele dar diferența a scăzut la mai puțin de 10 lungimi abia pe final de meci, fără ca Maccabi să amenințe serios avantajul gazdelor.

Dinos Mitoglou a fost cel mai bun jucător al partidei cu 16 puncte, 6 recuperări și o pasă decisivă. Devon Hall a terminat cu 17 puncte iar Malcolm Delaney cu 10 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Derrick Williams a fost cel mai bun marcator al israelienilor cu 19 puncte. James Nunnally s-a remarcat cu 16 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive.

Olimpia Milano are un start perfect de sezon în Euroligă cu 3 victorii din tot atâtea partide. Maccabi Tel Aviv râmâne doar cu succesul din prima etapă.