Olimpia Milano s-a impus pe terenul lui Bayern Munchen după prelungiri. Video

Ultimele patru meciuri din prima etapă a Euroligii masculine s-au jucat vineri, 2 octombrie. În cea mai echilibrată partidă a zilei, Olimpia Milano a avut nevoie de overtime pentru a se impune în Germania în fața celor de la Bayern Munchen. Vă prezentăm în cele ce urmează rezultatele tuturor confruntărilor de ieri.

Khimki Moscova 76-78 Panathinaikos (17-24, 22-17, 23-18, 14-19)

După prima repriză, grecii aveau un avantaj de 2 lungimi, 39-41, dar echipa rusă era la conducere înaintea ultimelor zece minute, 62-59. Panathinaikos a gestionat mai bine finalul disputei și a reușit să-și adjudece victoria în cele din urmă. Ioannis Papapetrou a marcat 16 puncte pentru PAO și a adăugat 8 recuperări și 3 pase decisive. Devin Booker de la Khimki a terminat partida cu 15 puncte, 7 recuperări și un capac.

Fenerbahce Istanbul 77-63 Steaua Roșie Belgrad (24-20, 18-10, 15-11, 20-22)

La capătul primelor două sferturi, turcii conduceau deja cu 12 puncte pe tabela de marcaj, 42-30. Lorenzo Brown a fost cel mai bun marcator al lui Fener cu 17 puncte, 3 assist-uri și 2 recuperări. Jordan Loyd a înscris 15 puncte pentru gruparea sârbă, contribuind de asemenea cu 4 pase decisive, 3 recuperări și 2 intercepții.

FC Bayern Munchen 79-81 Olimpia Milano (14-15, 17-17, 24-22, 15-16, 9-11)

Meciul dintre cele două combatante a fost în permanență în echilibru, scorul fiind 31-32 la pauză și 55-54 înainte ultimelor zece minute din timpul regulamentar. După patru sferturi, tabela indica 70-70 iar astfel a fost nevoie de o repriză de prelungiri.

Malcolm Delaney a avut 17 puncte, 8 pase decisive și 4 recuperări pentru italieni iar Kyle Hines l-a secondat cu 16 puncte, 4 recuperări, un assist și un capac. În replică, Wade Baldwin a contribuit cu 18 puncte, 4 pase decisive și 3 intercepții. Nihad Dedovic și Jalen Reynolds au avut fiecare câte 14 puncte pentru Bayern.

În ultima partidă a zilei, Baskonia a surclasat-o acasă pe Real Madrid cu 76-63 (15-16, 18-13, 19-20, 24-14). Gazdele s-au distanțat în actul patru după trei sferturi destul de echilibrate. Pierria Henry a contabilizat 23 de puncte, 6 assist-uri, 2 recuperări și 2 intercepții pentru învingători. Facundo Campazzo a fost cel mai bun marcator al madrilenilor cu 17 puncte, 5 recuperări, 3 intercepții și 2 assist-uri.

*Foto: euroleague.net