Olympiacos o învinge categoric pe Barcelona și trimite seria în decisiv

Olympiacos a trimis seria cu Barcelona în meci decisiv, după o victorie mai mult decât categorică în meciul 4 jucat în Arena Păcii și Prieteniei și încheiat cu scorul 92-58.

Startul de meci nu prevestea o astfel de desfășurare a partidei. În primul sfert, Barca a început ca din pușcă și chiar a avut un avantaj de 7 puncte. Oly s-a ținut aproape până la finalul primului sfert, care se încheia cu scorul de 21-23. Actul secund a fost cel în care s-a produs declicul. Gazdele au început cu parțial de 15-0 și au intrat în control complet al partidei. Barca nu a avut răspuns cu care să revină cu adevărat pe tabelă și la cabine se intra cu scorul de 53-36. Sfertul trei a început la fel ca cel precedent, de această dată cu un run de 8-0 pentru greci. Meciul a fost închis cu adevărat de Kostas Papanikolau, care a marcat trei triple la rând pe final de sfert și Olympiacos conducea cu 72-47. Ultimul act s-a jucat doar pentru a se respecta regulamentul, catalanii fiind fără nicio șansă să revină. La final s-a înregistrat un neverosimil 92-58.

Shaquille McKissic a fost omul meciului cu 21 de puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Moustapha Fall a reușit 12 puncte și 5 recuperări, în timp ce Williams-Goss și Canaan au adăugat fiecare câte 11 puncte.

Jabari Parker cu 10 puncte a fost singurul catalan în double-digits.

Olympiacos și Barcelona vor juca decisiv pentru accederea în Final Four-ul Euroligii pe 8 mai, în Palau Blaugrana.