Ormanspor, victorioasă în campionat înaintea duelului cu Sepsi-SIC din EuroCup

OGM Ormanspor și-a câștigat meciul din etapa a 8-a a campionatului Turciei la baschet feminin, 79-61 cu Cankaya Universitesi, într-o partidă jucată sâmbătă, 11 decembrie.

Adversara lui Sepsi Sfântu Gheorghe din prima fază eliminatorie a Women’s EuroCup a început dezastruos jocul, fiind condusă cu 16-2 în sfertul de debut. Ormanspor a recuperat din handicap până la finalul celor 10 minute și Cankaya s-a aflat în avantaj, 20-11.

Ormanspor a preluat conducerea în premieră la 33-31, după un run de 11-0, seria prelungindu-se până la pauza mare, unde s-a intrat cu 39-31. Gazdele au controlat total repriza secundă și după 59-45 la încheierea parțialului al treilea, Ormanspor a câștigat în cele din urmă cu 79-61, avantajul maxim fiind de 24 de puncte.

Principalele marcatoare pentru formația antrenată de Alper Durun au fost Damla Gezgin (16 puncte, 4/4 din spatele arcului de cerc), Soana Lucet (13 puncte, 7 recuperări) și Teaira McCowan (12 puncte, 12 recuperări), cu cel puțin 10 puncte înscrise terminând și Meltem Avci respectiv Goksen Fitik.

După acest rezultat, Ormanspor urcă la 7-1 bilanț, record asemănător cu Fenerbahce Istanbul.

Sepsi Sfântu Gheorghe și OGM Ormanspor se întâlnesc miercuri, 15 decembrie, în Sepsi Arena în manșa tur din prima fază eliminatorie a EuroCup. Returul va avea loc în Turcia o săptămână mai târziu.

*foto: Twitter OGM Ormanspor