Panathinaikos, victorie importantă pe teren propriu în fața lui Fenerbahce

Panathinaikos a obținut abia al doilea succes al stagiunii în Euroligă. Victoria este una de prețioasă mai ales că vine în fața lui Fenerbahce, o echipă cu pretenții în acest sezon, dar care are un start dificil în Euroligă.

Panathinaikos a pus stăpânire pe joc după primele, când s-a desprins la 15-7. Fener nu a găsit răspuns după primele 10 minute de joc, tabela de la OAKA indica scorul de 22-13 pentru gazde. Sfertul secund a consemnat desprinderea grecilor pentru prima dată la peste 10 puncte. PAO nu a mai înscris în ultimele două minute ale reprizei, iar Fenerbahce a reușit să reducă din deficit, 37-30 la pauză.

Fenerbahce a început perfect partea secundă și cu un parțial de 10-4 meciul era relansat rapid. PAO a reușit să echilibreze situația în sfert iar la finalul acestuia turcii au recuperat un singur punct din handicap, 62-56. Sfertul decisiv a fost sărac în puncte. Cele două echipe s-au anulat în primele minute, după care PAO s-a desprins decisiv, grație aruncărilor de la distanță ale lui Nemanja Nedovic.

Nemanja Nedovic a fost omul meciului cu 28 de puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive și 7 coșuri de 3 puncte marcate din 12 aruncări. Kiefer Sykes a contribuit pentru PAO cu 11 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive.

Lorenzo Brown a fost cel mai bun jucător al lui Igor Kokoskov cu 17 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări. Ahmet Duveroglu a adăugat 15 puncte și 2 recuperări.