Per Kallman, antrenor Suedia: 'Obiectivul nostru rămâne calificarea în sferturile de finală

05.08.2011

Antrenorul echipei naţionale de juniori (U18) feminin a Suediei, Per Kallman, a vorbit pentru TotalBaschet  la finalul meciului disputat împotriva României în Grupa A la Campionatul European - Divizia A de la Oradea. Partida s-a încheiat cu scorul de 79-41, în favoarea scandinavelor.

"Ne aşteptam să fie un meci dificil împotriva României, cu un final similar meciurilor de ieri şi al primului de astăzi din grupa noastră. Asta datorită faptului că era un meci foarte important pentru ambele echipe, nu doar în ceea ce priveşte calificarea în faza următoare. Ne-am pregătit pentru un meci intens din punct de vedere fizic, cu multă dăruire şi defensive ermetice.
Per ansamblu pot să spun că pentru noi a fost un meci mai uşor decât ne aşteptam. Probabil România a trecut printr-un moment psihologic dificil când au văzut că jocul nostru este productiv şi în acelaşi timp se adunau greşelile personale în contul lor."

Tehnicianul scandinav a explicat cum echipa sa a reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj încă din debutul jocului:

"Noi ne-am prezentat foarte bine la acest meci, am reuşit să punem puncte pe tabela de marcaj chiar de la început, într-o perioadă în care România a avut probleme pe faza de construcţie pe cea de finalizare. De asemenea, am avut noroc că numărul 6 (n.r. Sonia Ursu), probabil liderul echipei, a avut probleme cu greşelile personale de la început şi apoi a fost descalificată în primele minute din repriza a doua. Cred că am fost mai buni în seara asta dar şi puţin mai norocoşi.
Sunt foarte mândru de echipa mea. Toate jucătoarele au muncit extraordinar şi fiecare dintre ele a contribuit la această victorie. Sunt bucuros pentru felul în care au răspuns la solicitările colectivului de antrenori."

Kallman a vorbit şi despre meciul următor, al Suediei, cu Rusia:

"Dacă am fi pierdut acest meci, confruntarea cu Rusia ar fi devenit una pe viaţă şi pe moarte, decisivă pentru cele două formaţii, învinsa fiind eliminată. Nu a fost să fie din fericire pentru noi şi acum ne aflăm într-o situaţie avantajoasă pentru atingerea obiectivului propus.
Cred că Rusia a avut o problemă de a închega echipa după sosirea jucătoarelor care au participat la Campionatul Mondial U19 din Chile. Cu noi vor juca al treilea meci. Nu am văzut Rusia în meciul de azi, dar am înţeles că s-a luptat cu Turcia pentru victorie şi probabil că sunt în creştere. Oricum împotriva noastră vor juca şi pentru prestigiu, precum şi pentru moral în vederea următoarelor meciuri pe care le vor avea de disputat. Noi vom juca cu gândul la victorie aşa cum o facem de fiecare dată. Jucătoarele vor avea la dispoziţie ziua de duminică pentru a se odihni şi pentru refacere în vederea următoarelor trei meciuri."

Suedia are o singură problemă medicală, catalogată de antrenor drept minoră:

"În acest moment conducătorul nostru de joc are o uşoară accidentare la genunchi. Este o lovitură care nu ar trebui să ne împiedice să continuăm turneul în 12 jucătoare."

În încheiere, antrenorul Suediei a vorbit despre obiectivul echipei la acest turneu:

"Am venit aici cu scopul de a pătrunde în sferturile de finală. Încă de la începutul perioadei de pregătire ne-am trasat acest obiectiv. Probabil vom avansa în grupa principală cu două victorii iar acest lucru ne ajută foarte mult să ajungem acolo unde ne dorim. Din sferturi e foarte dificil de prevăzut ce se poate întâmpla. Obiectivul rămâne acelaşi şi în continuare. Fazele eliminatorii sunt imprevizibile pentru că se joacă un singur meci şi orice echipă trebuie să se ridice la înalţime pentru a câştiga."