Pesovic, Higgins și Handford au marcat 89 de puncte din cele 100 ale Olimpiei Brașov

Andreea Vlase

22.11.2017

Olimpia Brașov s-a impus cu 100-83 în meciul cu Zabiny Brno din Liga Europei Centrale. Trei dintre brașovence au înscris împreună mai mult decât formația vizitatoare.

Biljana Pesovic a fost coșghetera partidei cu 32 de puncte, fiind aproape de triple-double cu 9 recuperări și 10 pase decisive. Căpitanul Olimpiei a jucat aproape 37 de minute și a înscris 13 aruncări din 23 încercate. Extrema a marcat 12 aruncări din interiorul semicercului și o dată de la distanță, transformând toate cele 5 libere de care a beneficiat.

Kristina Higgins a încheiat în double-double cu 30 de puncte și 17 recuperări. a marcat 14 din 19 aruncări de două puncte și a avut 2 din 3 de la linia de fault. Pivotul a reușit și 3 intercepții în 35:13 minute.

Aliyyah Handford a contribuit cu 27 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive la a doua victorie brașoveană în CEWL. Fundașul a înscris 12 coșuri de două puncte din 19 aruncări în aproape 37 de minute.

*foto: Sport Pictures