Cedevita Olimpija a înregistrat a treia înfrângere din ultimele patru meciuri, înaintea duelului cu U-BT Cluj
3 ore în urmăCâți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basketball
3 ore în urmăJurica Golemac: „Cluj are un ritm foarte ridicat și mulți baschetbaliști foarte buni în atac”
4 ore în urmăDzanan Musa a revenit în acțiune la Cluj-Napoca, după trei luni de absență
7 ore în urmăSCM Timișoara, expertă a meciurilor de pe teren propriu
8 ore în urmă
Real Madrid a trecut la conducere în seria de playoff cu Panathinaikos după trei partide disputate. Los Blancos au câștigat primul joc disputat pe teren propriu în faza eliminatorie. La revenirea pe parchet a lui Sergio Llull, Real Madrid a reușit să treacă de PAO cu scorul de 81-74.
Partida de la Wizink Center a fost una echilibrată. Realul a fost prima echipă care s-a desprins, la 10 puncte în startul reprizei secunde. Elevii lui Xavi Pascual nu au cedat și egalau situația cu puțin peste 2 minute rămase de joc. Meciul a fost tranșat în favoarea madrilenilor de Jaycee Carroll. El reușea un four-point-play prin care ducea scorul la 77-72, cu 50 de secunde rămase de joc. Panathinaikos a irosit următorul atac și soarta partidei era decisă. Real Madrid are 2-1 la general.
Jaycee Carroll a fost cel mai bun marcator din trupa lui Pablo Laso cu 17 puncte. Luka Doncic a terminat cu 7 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive. Sergio Llull a revenit după o lungă absență cu 8 puncte, 4 pase decisive și o recuperare.
Nick Calathes a totalizat 26 de puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. James Gist a terminat cu 15 puncte și 5 recuperări, iar Mike James a adăugat 14 puncte și 2 pase decisive.
Meciul patru al seriei dintre Real Madrid și Panathinaikos va avea loc vineri, 27 aprilie, tot în Spania.
foto: euroleague.net
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan, după înfrângerea cu Dubai: „Cred că am fost aproape în cea...
U-BT Cluj-Napoca, aleasă de managerii generali din EuroCup drept cea mai sp...
CSM Oradea trece de Cedevita Zagreb pentru prima victorie în Top 16 din Eur...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan: „Este cea mai bună echipă care a venit să joace într-un mec...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!