Doar 3.000 de spectatori la Partizan – U-BT. 500 au fost clujeni
4 ore în urmăDeclarațiile lui Dan Ioan și Mike Caffey înaintea duelului cu CSM Oradea
5 ore în urmăAvancronica etapei a 20-a din Liga Națională de Baschet Masculin
5 ore în urmăProgramul și transmisiunile etapei a 20-a din Liga Națională de Baschet Masculin
6 ore în urmăVictorie pentru Partizan Belgrad în fața lui U-BT Cluj
17 ore în urmă
Explicația căderii lui Asseco Prokom Gdynia, atât din punct de vedere financiar cât și sportiv este perfect explicabilă. După o perioadă de incertitudine și de semne de întrebare, Ryszard Krauze (foto) a anunțat în mod oficial că se retrage din fruntea celui mai important club în baschetul din Polonia.
Ryszard Krauze este fondatorul, proprietarul și președintele clubului de baschet care a dominat ultimii ani în sportul cu mingea la coș din Polonia. El a devenit proprietarul clubului Prokom în anul 1998. Sub comanda acestuia au fost adjudecate 9 titluri naționale, toate consecutiv, între 2004 și 2012. De asemenea, a devenit un club cu participări obișnuite în Euroliga masculină.
Se pare că problemele financiare ale echipei sunt atât de grave încât există dubii cu privire la capacitatea clubului de a încheia sezonul actual. S-ar părea că ultimele salarii ale jucătorilor au fost plătite de către sponsorul Asseco. Acesta va rămâne, cel puțin deocamdată, singurul finanțator al echipei și a devenit în mod oficial proprietarul ei.
Asseco își propune să continue finanțarea clubului pe termen lung însă există o bună probabilitate ca bugetul echipei să scadă drastic. Mai mult, s-au vehiculat inclusiv sume, iar bugetul pe sezonul actual ar urma să fie redus la 650.000 dolari. În acest sens, s-ar părea că Prokom se va despărți de mai mulți dintre actualii jucători.
Anunțul noului președinte al clubului este așteptat în zilele următoare.
Între timp, după eliminarea din Euroligă, Asseco Prokom a ratat și un obiectiv intern, cupa națională, adjudecată de Trefl Sopot, echipă situată în orașul de unde Prokom a plecat în urmă cu patru ani.
U-BT Cluj-Napoca pierde dramatic duelul cu BAXI Manresa, la capătul unui fi...
Cum poate U-BT Cluj să încheie sezonul regulat din EuroCup pe locul 4
Victorie pentru Partizan Belgrad în fața lui U-BT Cluj
U-BT Cluj-Napoca pierde dramatic duelul cu BAXI Manresa, la capătul unui fi...
Reacție fermă după eșecul de la Manresa: „Totul s-a schimbat după acel faul...
Victorie pentru Partizan Belgrad în fața lui U-BT Cluj
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!