Polonia este aproape sigură de calificarea în sferturile de finală ale CM 2019 după victoria în fața Rusiei. Video

Polonia a reușit o victorie fantastică împotriva Rusiei, în primul meci din faza a doua a grupelor de la CM 2019. Elevii lui Mike Taylor au întors soarta partidei în ultimul sfert și au câștigat bătălia de la Foshan cu 79-74.

Grație acestei victorii, polonezii au nevoie ca Argentina să treacă de Venezuela în celălalt meci din grupă și sunt practic calificați în sferturile de finală ale mondialului chinez. De partea cealaltă, Rusia își poate lua în mare măsură adio de la lupta pentru medalii.

Rușii au condus cu 22-16 după primul sfert și au menținut avantajul de șase puncte până la pauză. Polonia a câștigat însă ultimele două sferturi (19-17, 26-17) pentru a-și asigura a patra victorie consecutivă la acest mondial. Diferența principală a fost făcută la nivelul liniei de  fault, acolo unde polonezii au marcat 35 din cele 38 de libere de care au beneficiat, pentru 92,1%. De partea cealaltă, Rusia a avut „doar” 13/19 (68,4%).

Adam Waczynski a înscris 18 puncte, fiind principalul marcator al Poloniei, în timp ce Mateusz Ponitka a marcat 14 puncte, cu 9 recuperări, 3 pase decisive și 3 intercepții. De partea cealaltă, Mikhail Kalugin a marcat 21 de puncte, în timp ce Andrey Vorontsevich a înscris 11.

Etapa următoare, Polonia va întâlni Argentina, în timp ce Rusia va juca împotriva Venezuelei.

Reamintim că naționala Poloniei a picat în aceeași grupă de calificare pentru EuroBasket 2021 cu România. Printre adeversarii „Vulturilor” noștri se mai numără Spania și Israel.

*Foto: fiba.basketball