Polonia produce un nou șoc la EuroBasket și elimină campioana en-titre

14.09.2022

Campioana en-titre de la EuroBasket a fost eliminată în mod surprinzător de Polonia în faza sferturilor de finală. Slovenia a ratat calificarea în penultimul act după un eșec cu scorul de 87-90, la capătul unui meci la care elevii lui Aleksander Sekulic au fost conduși și la 20 de puncte.

Slovenia: Goran Dragic, Luka Doncic, Vlatko Cancar, Jaka Blazic, Mike Tobey

Polonia: AJ Slaughter, Mateusz Ponitka,  Aaron Cel, Michal Sokolowski, Aleksander Balcerowski

Cele două echipe au început excelent partida din punct de vedere ofensiv și au reușit să înscrie mai multe aruncări dificile, făcând de mai multe ori schimb la conducerea partidei. În cele din urmă, polonezii au reușit să câștige primul sfert cu 29-26, după un run excelent condus de Zyskowski și Slaughter.

Cancar a deschis al doilea parțial cu un alley-oop de excepție la care a contribuit și Luka Doncic, iar apoi starul lui Dallas Mavericks a dus scorul la 29-32 cu o aruncare liberă. Din acel moment, jocul a luat o întorsătură drastică în favoarea polonezilor, care au reușit un run de 12-0. Acesta a fost oprit de un layup al lui Dragic, dar triplele adversarilor și coșurile simple în tranziție au continuat să curgă. Avansul a crescut chiar și la 20 de puncte, iar la pauza mare tabela indica 58-39 după tripla lui Ponitka.

Sfertul trei a fost inaugurat de un coș de trei puncte spectaculos al lui Luka Doncic. Blazic s-a trecut și el pe lista marcatorilor, înainte ca Cel să ducă scorul la 60-44 cu un layup. Din acel moment al parțialului, Polonia a mai înscris doar patru puncte și au mai bifat un singur coș din acțiune în cele opt minute rămase, permițându-le campionilor europeni să se apropie la o singură posesie. Înaintea ultimelor 10 minute, scorul era 64-63 pentru Polonia

Dragic și-a readus echipa în avantaj cu un coș de la semi-distanță. Cancar a mărit diferența la trei lungimi. Zyskowski a răspuns cu o triplă, dar Prepelic a marcat imediat prin același procedeu. AJ Slaughter a animat revenirea la conducere a echipei sale cu o triplă și un layup spectaculos după care tabela indica 76-74. Cancar a egalat pe pătrundere, dar Ponitka a marcat imediat de la distanță. Slaughter a contribuit și el la run-ul polonezilor, iar după eliminarea lui Luka Doncic, tabela indica 84-76. În cele din urmă, Polonia a produs surpriza și s-a impus cu 90-87 după un final plin de emoții.

Mateuz Ponitka a avut o prestație de vis și a terminat cu un triple-double (26 de puncte, 15 recuperări, 10 pase decisive), al patrulea din istoria EuroBasket. AJ Slaughter a avut 16 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Michal Sokolowski și Jaroslaw Zyskowski au adăugat 16, respectiv 14 puncte. Din tabăra adversă s-a remarcat Vlatko Cancar cu 21 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Luka Doncic a flirtat cu un triple-double și a avut 14 puncte, 11 recuperări și 7 assist-uri.

În semifinale, Polonia va da piept cu naționala franței, care a trecut de Italia după un meci care a avut nevoie de prelungiri. Disputa este programată vineri, 16 septembrie, de la 18:15.