Prestație excelentă pentru Xavier Rathan-Mayes în liga din Australia

În cursul acestei dimineți (02.10), Melbourne United a primit vizita lui New Zealand Breakers, în primul meci din campionat al acestor formații. Jocul a fost foarte echilibrat și a avut nevoie de prelungiri pentru a stabili învingătoarea.

Niciunul din cele patru sferturi din timpul regulamentar nu s-a încheiat la o diferență mai mare de cinci puncte. Oaspeții și-au adjudecat sferturile 1, 3 și 4 la diferențe de 2, 1, respectiv 2 puncte, în timp ce gazdele au câștigat actul secund la 5 puncte.

Drept urmare, după 40 de minute, scorul era egal: 88-88. În prelungiri, Xavier Rathan-Mayes, jucătorul lui Melbourne United, și-a continuat evoluția impresionantă și a marcat singur 9 puncte, cât întreaga echipă adversă. Australienii și-au adjudecat secvența cu 13 la 9 și s-au impus cu scorul final de 101 la 97.

Rathan-Mayes, fostul baschetbalist al lui BC CSU Sibiu, a adunat 33 de puncte, 9 pase decisive și 5 recuperări, pentru un indice al eficienței de +35. Canadianul a înscris 11 din cele 20 de aruncări încercate și 5 din cele 8 libere primite și a reușit 6 coșuri de la distanță.

Pe lângă Rathan-Mayes, din lotul lui Dean Vickerman s-au mai remarcat Chris Goulding (24 de puncte) și Rayjon Tucker (16 puncte). De partea cealaltă, New Zealand Breakers a avut doi jucători cu 23 de puncte marcate: Dererk Pardon și Barry Brown Jr.

Pentru Melbourne United urmează duelul cu Sydney Kings, în timp ce New Zealand Breakers joacă împotriva Tasmaniei JackJumpers.

*foto: fiba.basketball