Luka Dončić s-a accidentat într-un amical cu Letonia
9 ore în urmăRomânia pierde clar în Ungaria și probabil va încheia pe poziția secundă în grupă
10 ore în urmăRomânia câștigă categoric împotriva Belgiei la Campionatul European U16 feminin Divizia A
10 ore în urmăFC Argeș a anunțat programul Memorialului Georgel Ziguli
12 ore în urmăCSU Sibiu a anunțat prețurile abonamentelor pentru sezonul 2025/26
12 ore în urmăReputatul jurnalist Oleksandr Proshuta anunță că BC Prometey se retrage din Basketball Champions League, la doar câteva zile după eșecul cu U-BT Cluj-Napoca.
Anunțul oficial a fost făcut de președintele clubului, Volodymyr Dubinskyi, care a luat decizia de a dizolva cele două echipe de baschet, secția de junior și formația de volei feminine.
„Dragi prieteni și fani ai Prometey. Astăzi este război în Ucraina noastră. Am avut de luat o decizie deloc ușoară, dar corectă, aceea de a dizolva toate echipele Prometey și de a renunța la participarea în Liga Campionilor a echipei de baschet masculine. Toți banii, mijloacele și foțele noastre sunt direcționate către protejarea Ucrainei, sprijinirea forțelor armatei și apărărea teritorială.
PS: De azi înainte, am luat o decizie pentru mine personal și am emis un ordin în toate întreprinderile noastre, că noi toți trebuie și vom vorbi doar ucraineană. Aceasta este poziția mea finală. Glorie Ucrainei!”, a declarat Volodymyr Dubinskyi într-un comunicat pe Facebook.
BC Prometey a evoluat în trei dispute în grupa K a Top 16 din BCL, unde are două succese (70-69 cu Unicaja, 91-87 cu Oostende) și un singur eșec (92-81 cu U-BT Cluj).
*foto: fiba.basketball
Sasu Salin va juca pentru „studenții din Madrid”, după despărțirea de U BT...
Ciprian Stoica a arbitrat finala Campionatului European U20 Divizia B femin...
U-BT Cluj-Napoca va susține cinci meciuri de pregătire în luna septembrie
Ciprian Stoica a arbitrat finala Campionatului European U20 Divizia B femin...
România pierde clar în Ungaria și probabil va încheia pe poziția secundă în...
U-BT Cluj-Napoca va susține cinci meciuri de pregătire în luna septembrie
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!