Stiri

Ramunas Butautas: „Respectul meu merge către antrenorul și jucătorii Energiei”

Radu Bărăian

Radu Bărăian
19.02.2015

BC Astana a cedat în fieful celor de la Energia Târgu Jiu, scor 89-90, în prelungiri, după ce 20 de secunde rămase din timpul regulamentar avea un ecart de 3 puncte în fața gorjenilor.

Tehnicianul formației din Kazakhstan, Ramunas Butautas, și elevul său Jerry Johnson, au vorbit la finalul meciului de la Târgu Jiu despre jocul în sine, lăudând în tot acest timp echipa care le-a provocat eșecul cu numărul 3 în faza „Last 16” a EuroChallenge. 

„Meciul a fost unul foarte greu. Ambele defensive au jucat foarte tare, respectiv ambele echipe au marcat foarte multe puncte. Am avut șansa să câștigăm acest meci înainte de overtime. Oricum, respectul meu merge către antrenorul și jucătorii Energiei pentru că au jucat precum niște războinici. Energia este o echipă foarte bună, au prestat un joc colectiv. Antrenorul Constantinides a făcut o treabă foarte bună aici”, a subliniat Butautas. 

„A fost un meci dificil pentru ambele echipe. Noi am pregătit jocul foarte bine, aproape că am câștigat în timpul regulamentar, însă, în overtime, orice se poate întâmpla”, a fost completarea lui Jerry Johnson, jucător care și-a trecut în cont 25 de puncte și 6 pase decisive.

În ultima etapă din această fază a FIBA EuroChallenge, BC Astana este nevoită să treacă pe teren propriu de Okapi Aalstar.  

*Foto: alfa.lt

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!