Ratiopharm Ulm s-a calificat în finala campionatului german

Vineri seara, în 2 iunie, ratiopharm Ulm a primit vizita lui FC Bayern Munchen în meciul al treilea al semifinalelor easyCredit BBL. Elevii lui Anton Gavel reușiseră să își adjudece primele două partide, chiar dacă s-au jucat în deplasare, în Audi Dome.

Gazdele au început mai bine confruntarea și și-au adjudecat actul inaugural cu 29 la 22. Oaspeții au redus din diferență în sfertul secund însă, după pauză, Ulm a izbutit o nouă secvență excelentă și, înaintea actului decisiv, conducea cu 74-62.

Totuși, la fel ca în meciul al doilea, Bayern a făcut un pressing impresionant în ultimele zece minute ale timpului regulamentar și a reușit, treptat, să se apropie pe tabelă. Spre finalul sfertului patru, elevii lui Andrea Trinchieri au trecut la conducere și și-au format un avantaj de 3 puncte, însă Brandon Paul a egalat, iar partida a intrat în prelungiri.

Acolo, gazdele au început, din nou, mai bine, însă oaspeții s-au apropiat și puteau să câștige în ultima secundă, dacă Andreas Obst ar fi marcat din spatele semicercului. Aruncarea germanului nu și-a atins ținta, iar ratiopharm Ulm s-a impus cu 104 la 102.

Fosta adversară a lui U-BT Cluj-Napoca din EuroCup și-a adjudecat seria cu 3-0 și a produs o nouă surpriză după ce, în sferturile de finală, o depășise pe Alba Berlin. Așadar, Ulm s-a calificat în finala ligii germane, unde se va duela cu Telekom Baskets Bonn sau cu MHP Riesen Ludwigsburg. Câștigătoarea Basketball Champions League conduce cu 2-0, iar meciul 3 are loc astăzi, 3 iunie, în Ludwigsburg.

Liderii lui Ulm au fost Bruno Caboclo (22 de puncte, 8 recuperări), Yago Dos Santos (15 puncte, 6 pase decisive), Josh Hawley (13 puncte, 6 recuperări), Thomas Klepeisz (12 puncte), Karim Jallow (12 puncte, 5 recuperări) și Juan Nunez (11 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive).

De partea cealaltă, s-au remarcat Cassius Winston (22 de puncte), Andreas Obst (19 puncte, 5 pase decisive), Ognjen Jaramaz (12 puncte, 4 recuperări) și Nick Weiler-Babb (10 puncte, 8 recuperări).

După acest meci, Andrea Trinchieri a declarat că crede că acesta a fost ultima partidă pe care a antrenat-o la Bayern Munchen, iar mai târziu clubul bavarez a confirmat despărțirea de tehnicianul în vârstă de 54 de ani.

*foto: Twitter – ratiopharm ulm