Real Madrid a început cu dreptul noul sezon al Euroligii

Primele meciuri în sezonul 2022/2023 al Euroligii au avut loc marți seara (06.10), cele mai strânse în privința rezultatului final fiind duelurile dintre Panathinaikos Atena și Real Madrid, respectiv Maccabi Tel Aviv și Zalgiris Kaunas.

Real Madrid a pus în primul și ultimul sfert al disputei din OAKA cu Panathinaikos Atena o diferență de trei posesii, avantajul maxim al ibericilor fiind de 8 puncte. Deși a condus în majoritatea timpului, Realul nu a avut o misiune ușoară în fieful grecilor, PAO având un run de 8-0 prin care a întors situația de pe tabelă la 63-62 cu patru minute înainte de final. Dzanan Musa i-a ajutat pe madrileni să revină la conducere și veteranul Sergio Llull a pus două posesii între cu mai puțin de un minut rămas din meci, în cele din urmă Real Madrid câștigând cu 71-68.

Edy Tavares (14 puncte, 6/6 din acțiune) și Dzanan Musa (13 puncte) au condus lista marcatorilor pentru Real, iar de la Panathinaikos Derrick Williams a contribuit cu 15 puncte.

ASVEL Lyon-Villeurbanne - Olimpia Milano: 62-69

Olimpia Milano a putut să recupereze în repriza a doua un deficit de 15 puncte, cu cât conducea Lyon-Villeurbanne într-o perioadă din sfertul inaugural (20-5). Italienii au venit în față la 45-44 și cu câteva excepții au condus până la final, meciul terminându-l cu un run de 8-0 pentru scorul final de 69 la 62 în deplasarea din Franța. Ambele formații au pierdut câte 17 posesii și au aruncat cu puțin peste 33% procentaj de la distanță.

Billy Baron (18 puncte, 4/4 din spatele arcului de cerc) și Nicolo Melli (16 puncte) s-au remarcat pentru Olimpia Milano, iar Nando de Colo a marcat 18 puncte în debutul la ASVEL Lyon în Euroligă.

Maccabi Tel Aviv - Zalgiris Kaunas: 84-83

Maccabi aproape a irosit un avantaj de 12 puncte și avea să câștige la limită partida cu Zalgiris Kaunas, lituanienii revenind spectaculos în sfertul decisiv. Zalgiris a prins un run de 12-2 în decurs de cinci minute și la 83-82 conducea cu reușita lui Dimsa. Alex Poythress a fost trimis la linia de fault cu puțin peste un minut rămas din joc, transformându-și încercările, iar pe final ambele echipe au ratat câte o triplă, Maccabi impunându-se cu 84-83.

Bonzie Colson a totalizat 16 puncte, 6 recuperări și 4 capace pentru Maccabi, iar Keenan Evans a reușit 17 puncte pentru Zalgiris.

Bayern Munchen - Fenerbahce Istanbul: 62-74

Fener a fost mereu la conducere, diferența formată din două cifre devenind sigură începând cu finalul sfertului trei, când turcii au reușit un parțial de 11-2 și ulterior au condus cel mult cu +20. Scorul final, 74 la 62, a reprezentat cel mai clar succes în această primă zi a noului sezon. Bayern a pierdut de 19 ori posesia, spre deosebire de 8 turnovers pentru Fenerbahce.

Tonye Jekiri (15 puncte, 6 recuperări) pentru Fener și Othello Hunter (18 puncte, 8 recuperări) pentru Bayern au fost principalii marcatori ai partidei.

Valencia - Baskonia: 71-81

Duelul iberic care a închis seara s-a terminat cu victoria Baskoniei, 81-71. Cele două formații au condus e rând în prima parte, apoi la reluare Baskonia a putut merge la peste 10 puncte în față și în ciuda unei reveniri pentru Valencia a păstrat un ecart constant de două-trei posesii. Baskonia a câștigat clar lupta la assist-uri, 24-10, la aruncările bune de două puncte având de asemenea cifre mai bune.

Maik Kotsar (21 de puncte, 9 recuperări) și Rokas Giedraitis (19 puncte, 7 recuperări) au fost principalii marcatori pentru învingători, iar Jasiel Rivero a pus pe tabelă 14 puncte și 6 recuperări pentru Valencia.

Prima etapă se încheie vineri (07.10) cu meciurile Anadolu Efes - Steaua Roșie Belgrad (ora 20.30), Alba Berlin - Partizan Belgrad (ora 21.00), FC Barcelona - Olympiacos Pireu (ora 21.30) și Virtus Bologna - AS Monaco (ora 21.30).

*foto: euroleaguebasketball.net