Real Madrid câștigă cel mai importat duel cu Barca din sezon și merge în finala Euroligii

Real Madrid a dat peste cap calculele hârtiei și s-a calificat în finala Euroligii. După 4 înfrângeri la rând în „El Clasico”, echipa lui Pablo Laso a învins Barcelona și a avansat în ultimul act al celei mai importante competiții europene. Real Madrid a trecut cu scorul de 86-83 în fața rivalilor, în meciul jucat joi, 19 mai, la Belgrad.

Guerschon Yabusele a avut un start de meci excelent, în care a marcat 8 puncte la rând, Barca rămânând cu doar reușita lui Laprovittola din startul jocului. Real Madrid a condus startul confruntării și după un nou coș al lui Yabusele, scorul ajungea la 14-8. Barca a echilibrat rapid ostilitățile și tripla lui Mirotic de la mare distanță completa un parțial de 7-0 pentru catalani. S-a mers umăr la umăr apoi, iar primul act se încheia nedecis, 19-19. Prima parte a sfertului secund a continuat sub aspectul echilibrului. Real Madrid a rămas cu un singur punct marcat în ultimele 3 minute ale primei reprize, iar Barca nu avea cum să nu profite. Mirotic și Laprovittola au alimentat ofensiva catalană, iar Dante Exum cu două libere a închis prima jumătate a meciului și dus diferența pentru prima dată la una formată din două cifre. Barcelona conducea cu 45-34 la pauză.

Relaurea jocului a fost din nou favorabilă echipei „blanco”, care a redus 5 lungimi din handicapul de la pauză. Calathes și același Mirotic au topit rapid din revenirea parțială a rivalilor. Realul nu s-a oprit și și-a continuat curs de revenire. Yabusele cu o triplă a făcut ca scorul să ajungă la 56-53 pentru Barca, moment în care Sarunas Jasickevicius a solicitat timp de odihnă. Catalanii au rămas fără răspuns și schimbarea la conducere s-a produs în urma unui coș de la distanță al lui Llull. Jucătorii blaugrana au rămas fără punct pe tabelă până la sfârșitul sfertului trei, care se încheia cu scorul de 60-56 pentru madrileni. Băieții lui Pablo Laso au continuat evoluția mai inspirată și au reușit să ducă ecartul la 7 puncte. Nico Laprovittola a reincendiat meciul cu două triple prin care scorul devenea 75-73 pentru echipa din capitala Spaniei. MIrotic a adus egalarea, când au rămas mai puțin de 3 minute din meci. Replica venit instant de la Causeur după un time-out, care a marcat 5 puncte la rând. Finalul nu avea cum să nu fie unul dramatic, iar cu 80 de secunde rămase din meci diferența era minimă, 80-79. Poirier a comis un turnover, dar tot el a pus un capac la celălalt panou și a readus posesia pentru echipa sa. Llull a marcat și în ultimele 21 de secunde, Real avea 3 puncte în față. Abrines a marcat rapid un coș de la semidistanță. Catalanii l-au trimis pe Hanga la linia de fault, de unde maghiarula fost perfect. Exum cu un tip-in a ținut-o în viață pe Barca. Urma rândul lui Llull să ajungă la libere. Veteranul a împărțit aruncările, dar Yabusele a recuperat ofensiv. Francezul a ratat și el o aruncare. Mirotic a încercat să trimită meciul în ovetime cu o aruncare de la centru dar a fost departe de țintă și Real Madrid s-a impus cu scorul de 86-83.

Guerschon Yabusele a fost omul meciului cu 18 puncte, 8 recuperări și o pasă decisivă. Tot 18 puncte a adăugat și Fabien Causeur. Sergio Llull a făcut și el un meci mare, încheiat cu 15 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive.

Nikola Mirotic a fost de departe cel mai bun catalan cu 26 de puncte, 12 recuperări și 5 pase decisive. Nicolas Laprovittola a adăugat 17 puncte, 2 pase decisive și o recuperare, iar Brandon Davies 15 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.