Real Madrid este prima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii

02.05.2024

Ziua de miercuri a adus primul deznodământ al unei serii de play-off din Euroligă. Seria dintre Real Madrid și Baskonia a fost singura care s-a terminat în minimum de meciuri, în timp ce duelul dintre Fenerbahce și Monaco este aproape de final.

În prima confruntare a serii, Fenerbahce a primit vizita celor de la Monaco, după două meciuri extrem de echilibrate în Principat. Scorul la general era 1-1, după primul meci câștigat în overtime de turci și al doilea la o diferență de cinci puncte de către gazde.

Monegascii nu s-au simțit timorați în fața atmosferei de la Istanbul, iar după primul sfert aveau un avantaj de două lungimi, 19-21. Elevii lui Sarunas Jasikevicius au reacționat imediat și au preluat conducerea până la pauza mare, când tabela indica 47-40. Oaspeții au reușit să se apropie în câteva rânduri la o singură posesie, dar un run pe final de sfert al turcilor făcea ca diferența să fie de două cifre, 69-58, înaintea actului decisiv. Aceasta s-a păstrat până la final, când scorul a fost 89-78.

Tarik Biberovic a fost principalul marcator pentru gazde, cu 14 puncte și 4 recuperări. Nick Calathes a avut 13 puncte, 4 recuperări și 5 assist-uri. Alpha Diallo a ieșit la rampă cu 23 de puncte și 7 recuperări pentru Monaco.

Real Madrid și-a protejat statutul de favorită în seria cu Baskonia și, după două victorii clare pe teren propriu, a reușit să o obțină pe a treia în deplasare pentru a închide seria cu 3-0 la general. Campioana en-titre a avut totuși mai mult de muncă în acest duel.

Cele două formații s-au anihilat reciproc la capătul primului sfert, când tabela indica 22-22. Bascii au surprins în al doilea sfert, când și-au construit chiar și o diferență de două cifre, iar la pauza mare conduceau cu 56-52. Los Blancos s-au văzut din nou conduși la 10 lungimi în sfertul al treilea, dar din nou au revenit și cu 10 minute înainte de final, diferența era minimă: 73-72. Oaspeții au preluat conducerea în debutul actului decisiv și nu au mai cedat-o până la final, când au câștigat cu 98-102.

Guerschon Yabuesele a fost omul meciului cu 23 de puncte și 7 recuperări. Edy Tavares a fost în double-double, cu 12 puncte și 13 recuperări. Markus Howard a marcat 29 de puncte pentru Baskonia.

În această seară, Barcelona și Maccabi Tel-Aviv au ocazia să își asigure calificarea în Final Four. Cele două meciuri programate se pot vedea la televizor în România:

• Olympiakos vs. Barcelona, meciul 4, ora 19:45, Digi Sport 3
  • Maccabi Tel-Aviv vs. Panathinaikos Atena, meciul 4, ora 21:45, Digi Sport 3

*foto: eurohoops.com