Real Madrid își asigură prezența în playoff-ul Euroligii

Real Madrid și-a asigurat prezența în playoff-ul Euroligii, după ce s-a impus în ultima etapă a sezonului regulat cu scorul de 93-67 pe terenul lui Fenerbahce.

Trupa antrenată de Pablo Laso a început în forță meciul și a câștigat primul sfert cu scorul de 23-11. Gazdele partidei au reușit să echilibreze jocul în actul secund, pe care l-au pierdut totuși la limită și astfel la pauză se intra cu scorul de 36-49. În sfertul trei, Fener a avut un run de 8-0 prin care a revenit pe tabelă dar Realul a răspuns bine și și-a refăcut diferență de două cifre până la finalul primelor 30 de minute, 67-57. Ibericii au început perfect și secvența decisivă, cu un parțial de 15-0, prin care au preluat controlul total al partidei. Jocul a curs într-un singur sens din acel moment și Real Madrid s-a impus la final cu scorul de 93-67.

Fabien Causeuu a fost cel mai bun marcator al învingătorilor cu 20 de puncte, plus 4 pase decisive și 2 recuperări. Gabriel Deck și-a trecut în cont 19 puncte, în timp ce compatriotul său, Nicolas Laprovittola a reușit 18 puncte și 10 pase decisive.

Nando De Colo a fost cel mai bun jucător de la Fener cu 23 de puncte și 5 recuperări. Lorenzo Brown a contribuit cu 16 puncte.