Real Madrid rămâne în viață, grație unei reveniri istorice. Video

Real Madrid a trecut de Anadolu Efes Istanbul, 80-76, în meciul 3 din cadrul sferturilor de finală ale Euroligii.

Partida de la Madrid a fost dominată autoritar de Efes pe parcursul primelor trei sferturi, însă echipa antrenată de Pablo Laso a reușit o prestație de excepție în sfertul decisiv și a schimbat soarta meciului și, poate, a calificării.

Astfel, echipa din capitala Spaniei a câștigat actul decisiv cu un zdrobitor 32 la 18. Mai mult de atât, "Los Blancos" au încheiat partida cu un parțial de 16-0, grație celor patru coșuri de la distanță semnate de  Llull, Thompkins, Abalde și Fernandez, dar și celor două coșuri de două puncte reușite de tânărul Garuba.

Sergio Llull a fost cel mai bun jucător din tabăra învingătorilor cu 20 puncte și 7 pase decisive, Alberto Abalde a adăugat 11 puncte și 6 recuperări, în timp ce Alex Tyus și Usman Garuba au bifat fiecare câte 10 puncte.

De la Efes s-au remarcat Vasilije Micic cu 29 puncte și 6 pase decisive și Rodrigue Beaubois, autor a 18 puncte și 4 recuperări.

În urma acestui rezultat, scorul ajunge 2-1 la general pentru echipa din Istanbul. Următoarea partidă, a patra, se va disputa tot la Madrid, joi, 29 aprilie.

*foto: euroleague.net