Real Madrid și Barcelona se duelează pentru SuperCupa Spaniei

25.09.2022

Meciurile de baschet din Spania au debutat sâmbătă seara la Sport Extra TV cu semifinalele SuperCupei Spaniei. Real Madrid și Barcelona au avut câștig de cauză și se vor duela cu trofeul pe masă în primul El Clasico al noului sezon.

Primii care au intrat în scenă au fost galacticii. Aceștia au avut un debut dificil de partidă în fața andaluzilor de la Real Betis, care au avut inițiativa până spre finalul primului sfert, când madrilenii au reușit un run de 10-5 prin care conduceau cu 25-21 după 10 minute. Betis s-a apropiat apoi la o posesie (25-27), dar avansul adversarilor a intrat apoi rapid în double-digits, iar la pauza mare tabela indica 42-35 pentru elevii lui Mateo Chus.

Sfertul trei a fost decisiv pentru consolidarea avansului de pe tabelă. Gruparea din Sevilla s-a apropiat la patru puncte la un moment dat (42-46), dar Los Blancos au ieșit la joc din acel moment și cu un run de 22-6 au făcut ca scorul de pe tabelă să fie 68-48 înaintea ultimelor 10 minute. Avansul a crescut și mai mult în ultimul parțial, iar în cele din urmă, madrilenii s-au impus cu 100-69.

Dzanan Musa a avut un debut excelent și a bifat 21 de puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive la primul său meci pentru Real Madrid. Gabriel Deck a ieșit și el la rampă cu 17 puncte și 6 recuperări. Din tabăra lui Betis s-a remarcat BJ Johnson, cu 14 puncte și 6 recuperări.

De cealaltă parte, Barcelona a avut un început foarte bun de meci cu rivalii de la Joventut și s-a distanțat repede la șapte lungimi (12-5). Aceștia au răspuns cu un run de 12-0 prin care preluau conducerea. După un sfert, ei conduceau cu 22-18. Avansul celor de la Badalona a continuat să crească și în al doilea sfert, iar la pauza mare, viitoarea adversară din EuroCup a lui U-BT Cluj conducea cu 46-39.

Ca și în meciul lui Real Madrid, sfertul al treilea a fost decisiv pentru deznodământul partidei. Gruparea blaugrana a câștigat acest parțial cu 29-14 și punea un avans de opt punct (68-60) pe tabelă înainte de ultimul sfert. Joventut a înscris tot 14 puncte și în următoarele 10 minute, iar în cele din urmă Barcelona s-a impus cu scorul de 91-74.

Nico Laprovittola a fost MVP-ul partidei, cu 26 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Sertac Șanli a avut 12 puncte și 8 recuperări, iar Rokas Jokubaitis a încheiat cu 11 puncte și 3 pase decisive. De cealaltă parte s-a remarcat  Joel Parra cu 14 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. Tot 14 puncte a avut și Henry Ellenson.

Duelul dintre Real Madrid și Barcelona este programat astăzi (25.09), de la ora 19:30 în Palacio Municipal De Deportes San Pablo din Sevilla. Primul El Clasico al noului sezon va putea fi urmărit în direct pe Sport Extra TV.

*foto: acb.com