Real Madrid suferă primul eșec în Euroligă, după un meci cu overtime pe terenul lui Fenerbahce

01.12.2023

După ce în urmă cu mai bine de o săptămână a pierdut pentru prima oară în acest sezon în orice competiție, Real Madrid și-a pierdut recordul de invincibilitate și în Euroligă. Fenerbahce a fost călăul pentru Los Blancos, într-un meci interzis cardiacilor, sfârșit după o repriză de prelungiri.

Madrilenii au avut un start dominant de partidă și s-au instalat rapid la o diferență de două cifre, în bună măsură datorită evoluției lui Facu Campazzo, care după primul sfert avea la fel de multe de puncte ca întreg lotul lui Dimitris Itoudis laolaltă. În urma primelor zece minute de joc, tabela indica 16-29.

Gazdele din Istanbul s-au regrupat după timpul de odihnă între cele două parțiale, iar diferența a scăzut rapid la o posesie, la jumătatea sfertului secund. Forcing-ul campionilor europeni din finalul reprizei făcea totuși ca aceștia să conducă la șapte puncte la pauza mare, 37-44.

Cele două echipe au revenit de la cabine în aceeași notă ca înainte de pauză. Fener a controlat din nou prima jumătate a sfertului, venind la un singur punct de adversari, dar câteva momente de neatenție făceau ca Real să conducă din nou confortabil înaintea actului decisiv, 59-67.

Oaspeții au părut să se fii distanțat decisiv, întrucât cu șase minute înainte de final aveau un avantaj de 14 puncte. Calathes și Guduric au înscris câte 5, respectiv 4 puncte din acel moment, dar omul momentului a fost Wilbekin, care prin cele nouă puncte marcate, inclusiv un coș de trei cu zece secunde rămase de jucat, trimitea partida în prelungiri la 87-87.

Llull a deschis overtime-ul cu un coș uimitor de trei puncte. Wilbekin și Deck s-au duelat în reușite din interior, înainte ca Guduric să egaleze de afară. Turcii au preluat conducerea pentru prima oară din sfertul trei datorită lui Nigel-Hayes. Real conducea la patru puncte pe final, datorită lui Poirier, însă gazdele nu au cedat. Motley și Guduric au transformat câte patru libere, timp în care Musa a reușit și el un punct prin acest procedeu. Campazzo a comis un turnover pe repunere cu opt secunde înainte de final, iar Madar a profitat pentru a finaliza acțiunea ce aducea victoria cu 100-99 pentru Fener.

Marko Guduric a fost cel mai bun om al echipei câștigătoare, reușind să termine cu 21 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. Scottie Wilbekin a avut 19 puncte și 5 recuperări, în timp ce Yam Madar a adăugat 17 puncte.

Facundo Campazzo a fost cel mai bun marcator al disputei, reușind să adune 33 de puncte, precum și 7 pase decisive. Gabriel Deck și Sergio Llull au adăugat câte 14 puncte pentru Los Blancos.

După primul eșec stagional în cea mai puternică competiție europeană inter-cluburi, Real Madrid are un bilanț de 10-1 și se pregătește pentru o deplasare dublă în Grecia, la meciurile cu Olympiakos și Panathinaikos. De partea cealaltă, Fenerbahce stă cu 6-5 în ierarhie și se pregătește pentru meciurile pe tărâm iberic cu Baskonia și Barcelona.

*foto: fenerbahce.org