Real Madrid trece de Panathinaikos și devine prima echipă calificată în Final Four-ul Euroligii

David Istrate

24.04.2019

Marți, 23 aprilie, în Zalgirio Arena și OAKA Arena au avut loc două partide foarte interesante din playoff-ul Euroligii. Având de confruntat și suporterii numeroși ai gazdelor, echipele aflate în deplasare au reușit să se impună și să-și demonstreze astfel forța.

Primul meci programat a fost cel dintre Zalgiris Kaunas și Fenerbahce Istanbul, serie al cărei scor era 1-1. Trupa antrenată de Sarunas Jasikevicius a început mai bine duelul și a câștigat primul sfert la o diferență de 4 puncte, scor 19-15. În actul secund, echilibrul a început să se instaleze la nivelul jocului și astfel, până la pauză, avantajul gazdelor a fost redus la 3 puncte. Situația s-a schimbat însă după revenirea de la vestiare, când turcii au început să joace din ce în ce mai bine. Aceștia au reușit două sferturi excelente și s-au impus cu 66-57, după o triplă decisivă semnată de Melih Mahmutoglu.

Din tabăra învingătoare, s-au remarcat Marko Guduric (17 puncte, 3 pase decisive, o intercepție) și Jan Vesely (10 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții). De partea cealaltă singurul baschetbalist ce a înscris peste 10 puncte a fost Nate Wolters: 15 puncte, 3 pase decisive, o recuperare.

După acest rezultat, scorul general devine 2-1 pentru Fenerbahce, echipă ce mai are nevoie de o singură victorie pentru calificarea în Final Four. Meciul 4 va avea loc joi, 25 aprilie, tot în arena celor de la Zalgiris Kaunas.

A urmat apoi confruntarea dintre Panathinaikos Atena și Real Madrid, una extrem de importantă, mai ales pentru greci. Jucătorii lui Rick Pitino au început mai slab partida însă s-au redresat în sfertul al doilea și au intrat în avantaj la pauză, scor 41-36. Totuși, în partea a doua, gazdele nu au reușit să mențină același ritm și au fost dominate de adversari. Spaniolii au făcut o repriză secundă excelentă și au câștigat în cele din urmă cu 89-82, obținând calificarea în Final Four-l din Vitoria-Gasteiz.

Din lotul lui Pablo Laso nu mai puțin de 5 jucători au fost în double-digits: Facundo Campazzo (16 puncte, 10 pase decisive, 3 recuperări, o intercepție), Rudy Fernandez (16 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție), Anthony Randolph (14 puncte, 3 recuperări), Jeffery Taylor (13 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive) și Gustavo Ayon (12 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, un capac).

În schimb, principalii baschetbaliști ai gazdelor au fost: Nick Calathes (17 puncte, 7 pase decisive, 3 intercepții, 2 recuperări), Matt Lojeski (16 puncte, 3 pase decisive, o recuperare), Deshaun Thomas (11 puncte, 4 recuperări) și Keith Langford (10 puncte, 2 pase decisive, o recuperare).