Dinamo se impune la Brașov în epilogul etapei a 17-a din LNBM
7 ore în urmăReal Madrid a revenit de la un deficit de 17 puncte și a învins categoric Valencia
8 ore în urmăMihai Silvășan și Patrick Richard au prefațat duelul cu Cedevita Olimpija
10 ore în urmăU-BT Cluj caută să obțină un nou succes în EuroCup în fața lui Cedevita Olimpija
10 ore în urmăUCAM Murcia a obținut prima victorie din anul 2026 în campionatul Spaniei
18 ore în urmă
Meciul dintre România și Spania din cadrul grupei C a EuroBasket, încheiat cu victoria ibericilor cu 91-50, a stabilit un nou record de asistență în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.
8.163 de persoane au asistat la victoria echipei lui Sergio Scariolo în fața băieților lui Marcel Țenter. Recordul precedent stabilit la Cluj cu ocazia EuroBasket era de numai 4.754 de spectatori, cu ocazia partidei dintre România și Croația, încheiată cu victoria ex-iugoslavilor, scor 74-58.
Cu toate acestea în celelalte două meciuri de luni nu s-au adunat nici 2.000 de spectatori.
Audiența la meciurile de la Cluj Napoca în cele trei zile de competiție a stat în felul următor:
Vineri, 1 septembrie:
Ungaria – Croaţia 1.580
Spania - Muntenegru 2.300
România - Cehia 2.260
Sâmbătă, 2 septembrie:
Muntenegru - Ungaria 2.434
Cehia - Spania 3.033
Croaţia - România 4.754
Luni, 4 septembrie:
Cehia – Ungaria 1.893
Muntenegru – Croația 1.983
România – Spania 8.163
Mai multe controverse au apărut după primele două zile de EuroBasket, după ce pe grupurile de facebook ale suporterilor CSU CSM Oradea și CSU Sibiu fanii au fost anunțați că vor putea merge gratuit la partidele României, detaliu infirmat însă de Federație. DETALII AICI
România își joacă marți, de la ora 20:30, ultima șansă de a mai ajunge la Istanbul, în compania Ungariei.
*foto: Valentin Todea
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Câți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basket...
Mihai Silvășan, după înfrângerea cu Dubai: „Cred că am fost aproape în cea...
CSM Oradea trece de Cedevita Zagreb pentru prima victorie în Top 16 din Eur...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Mihai Silvășan: „Este cea mai bună echipă care a venit să joace într-un mec...
5 comentarii la aceasta stire:
atmosfera
cu 8 ani în urmă (05.09.2017) Raspundea fost MULT peste calitatea jocului prestat aseara de ambele combatante. RO pt ca nu a putut, ES pt ca nu a vrut mai mult.
TB
cu 8 ani în urmă (05.09.2017) Raspundenu merge linkul catre detalii pt situatia biletelor
varza
cu 8 ani în urmă (05.09.2017)Imi pare rau, dar daca nici cu Spania la Campionatul European nu se umple sala, e de rau. Media de spectatori e paterica in comparatie cu Finlanda, la Turcia si Israel nici nu vreau sa ma uit. Nu prea inteleg de ce, preturile am vazut ca au fost rezonabile, Clujul e un oras de baschet, iar sala ofera conditii bune. Dau o mare parte din vina pe nenorocirea de presa sportiva, care nu a suflat un cuvant despre acest eveniment. Daca nu erai fan baschet, nu aveai cum sa afli ca se joaca un Campionat European la Cluj. Per total mi se pare un esec complet, nu mai pupam European 250 de ani de acum incolo, si FIBA nu cred ca o sa ne vada prea bine in urmatorii ani. Mai ramane sa ne bata Ungaria la 20 de puncte (nu cred) si am pus pamant peste baschetul romanesc.
ps: sunt un urmaritor casual nba, luati mesajul meu ca atare, nu cunosc prea multe detalii.
-
KBSC2430:
Raspundemedie
cu 8 ani în urmă (05.09.2017)De fapt noi si Turcia avem cea mai mica medie de spectatori. Deci si Turcia
ati mintit poporu´cu TVR-lizoru´
cu 8 ani în urmă (05.09.2017) RaspundeUn singur joc a avut peste 75% bilete vandute, cel al nostru contra Spaniei, dar de o saptamana se anunta la TVR in emisiunea-divertisment despre baschet-cu-habarnisti ca media biletelor vandute pentru intregul turneu la cluj este de peste 75%! Acesti mascarici TVR si invitatii lor ca si ei datoreaza scuze telespectatorilor TVR si spectatorilor pacaliti care au renuntat sa mai vina la Sala la Cluj.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!