Republica Dominicană, prima surpriză la Mondialul din China

Republica Dominicană a învins Germania la Campionatul Mondial, scor 70-68, într-un meci din Grupa G. Partida a fost intens disputată și a consemnat numeroase schimbări de avantaj, pe sferturi tabela indicând 16-21, 21-18, 18-13 și 15-16. La pauza mare, Germania avea un avantaj de 2 puncte, scor 39-37. Deși elevii lui Nestor Garcia au practicat un joc destul de agresiv în a doua parte, acumulând repede faulturi, germanii nu au reușit să profite de faptul că s-au aflat în bonus pentru o bună bucată de timp.

Odată cu această înfrângere, naționala Germaniei a irosit șansa de a merge în optimile Campionatului Mondial, aflându-se la a doua înfrângere după cea în fața Franței. În schimb, reprezentativa Republicii Dominicane a avansat în faza următoare, după ce a izbutit să se impună și în fața Iordaniei.

Eloy Vargas a fost cel mai eficient jucător al învingătorilor cu 16 puncte și 5 recuperări, în timp ce Victor Liz a marcat 17 puncte la care a adăugat 5 recuperări, 4 pase decisive și un capac.

Prestația excelentă a lui Dennis Schroder nu a fost suficientă pentru o victorie a europenilor. Conducătorul de joc a evoluat aproape 34 de minute și a strâns 20 de puncte, 7 pase decisive și 3 recuperări. Daniel Theis a avut 12 puncte și 8 recuperări, iar Maodo Lo a adunat 10 puncte.