Avancronica etapei a opta din Liga Națională de Baschet Masculin
20 minute în urmăDenis Bădălău: „Nu am venit aici doar să admir istoria lor, am venit să o scriu pe a mea”
2 ore în urmăProgramul și transmisiunile etapei a opta din Liga Națională de Baschet Masculin
3 ore în urmăDenis Bădălău, titular la primul meci pentru Rutgers în NCAA. VIDEO
1 zi în urmăSepsi-SIC a obținut prima victorie în actualul sezon din cupele europene
1 zi în urmă
Ricky Hickman (foto, nr. 7), fost jucător la CS Otopeni, a debutat în mod impresionant la nivel de Euroligă. Americanul transferat în această vară din Italia a fost principalul marcator al lui Maccabi Tel-Aviv în victoria repurtată la Malaga, scor 85-80. Meciul a fost transmis în direct la DigiSport.
În prima partidă jucată de Hickman în cadrul celei mai prestigioase competiții continentale din baschetul masculin de club, celebrul antrenor David Blatt i-a acordat credit americanului care a petrecut 26 minute pe parchet. În această perioadă el a avut 2/6 la aruncările de două puncte, 2/5 la trei puncte și 6/6 la linia de pedeapsă pentru un total de 16 puncte. A adăugat 4 recuperări și 4 pase decisive, având două posesii pierdute pentru un coeficient de 14 la eficiență.
Maccabi a triumfat în prezența a aproxinativ 6.000 spectatori la Palacio de Deportes J.M. Martin Carpena. Israelienii au controlat situația pe tabela de marcaj, însă în repriza a doua Malaga a oferit o replică foarte puternică.
Un fost jucător în campionatul românesc a condus-o pe una dintre cele mai titrate echipe din Europa spre victorie la primul joc din carieră în cea mai puternică ligă din Europa. Având acest exemplu, tinerii baschetbaliști străini sosiți în România au un exemplu că se poate ajunge la cel mai înalt nivel prin multă muncă inclusiv din acest campionat.
De notat că la Maccabi a jucat și pivotul gruzin Giorgi Shermadini, care în această vară a fost prezent la Sibiu, alături de echipa sa națională pentru a disputa un meci din campania de calificare pentru EuroBasket 2013. În meciul de la Malaga, care a consemnat debutul acestui jucător în galben, el a avut 9 puncte (9/12 la linia de pedeapsă) și 3 recuperări.
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Mihai Silvășan: „Următoarele meciuri cu siguranță cu acest lot le vom abord...
Victorie la limită pentru CSM Oradea împotriva lui AEK Larnaca
Victorie la limită pentru CSM Oradea împotriva lui AEK Larnaca
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Succes clar pentru U-BT la primul meci acasă în Liga Adriatică
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!