Ricky Rubio nu a putut învinge SUA de unul singur

Statele Unite ale Americii s-au calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice de Tokyo, după ce au învins Spania cu scorul de 95-81

Prima repriză a fost una disputată, Spania a câștigat primul sfert cu 21-19, după care a reușit să-și creeze cel mai mare avantaj din meci, 11 puncte. SUA a replicat până la jumătatea meciului și la cabine e intra cu scor egal, 43-43. Americanii au luat avans în sfertul trei și au ajuns ei la plus 11. Cu Durant odihnit pe final de sfert trei, spaniolii au profitat și au revenit în meci, 69-63 pentru americani. Elevii lui Gregg Popovich au închis rapid soarta meciului iar după nici 3 minute din actul decisiv reveneau la un avantaj din două cifre. Ricky Rubio nu a putut de unul singur să-și aducă echipa în meci și Spania a fost eliminată la Jocurile Olimpice încă din sferturi.

Kevin Durant a fost mul meciului cu 29 de puncte, 4 recuperări și  2 pase decisive. Jayson Tatum a venit de pe bancă cu 13 puncte. Jrue Holiday a marcat 12 puncte, Damian Lillard 11 puncte iar Zach LaVine 10 puncte.

Ricky Rubio a făcut un meci mare, încheiat cu 38  de puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive. Sergio Rodriguez a terminat cu 16 puncte iar Willy Hernangomez cu 10 puncte și 10 recuperări.

Spania a avut doar 6 marcatori în meciul cu SUA, mult prea puțin pentru a se gândila victorie.

SUA va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Australia și Argentina.