Rondae Hollis-Jefferson, eliminat în derby-ul Galatasaray-Besiktas după ce și-a lovit un adversar

Rondae Hollis-Jefferson a fost eliminat în derby-ul orașului Istanbul dintre Galatasaray și Besiktas, după ce l-a lovit în față pe Goksenin Koksal. Galata s-a impus cu 90-73 în fața rivalilor.

Faza amintită s-a petrecut în ultimul sfert, la scorul 69-57 în favoarea lui Galatasaray, când arbitrul a fluierat un fault comis asupra lui Hollis-Jefferson. Koksal a dat peste mingea pe care americanul o ținea în mâini și fostul jucător din NBA a reacționat dur, lovindu-și adversarul cu pumnul în față.

Până în momentul eliminării, Hollis-Jefferson a strâns 24 de puncte (9/12 din acțiune, 5/5 de la libere), o recuperare, un assist, două intercepții, 4 turnovers și un indice al eficienței de 23 de unități în 31 de minute jucate.

Galatasaray și-a menținut avantajul și a câștigat meciul cu 90-73, Dee Bost terminând cu 24 de puncte și 12 assist-uri pentru învingători, record personal de puncte marcate în liga turcă.

Besiktas a coborât la 5-5 bilanț după acest eșec.

*foto: bjk.com