Un reporter din NBA a fost concediat pentru comentariile despre uciderea lui Charlie Kirk
15 minute în urmăMike James rămâne la AS Monaco
17 minute în urmăLuca Illeș continuă în Serbia, după ce a semnat cu o echipă de prima divizie
47 minute în urmăTransfer din NBA sub panou pentru Anadolu Efes
16 ore în urmăMareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
17 ore în urmăAaron Jackson, fundașul american care a petrecut ultimii doi ani alături de Gescrap Bilbao a semnat un contract pe trei ani de zile cu vicecampioana în exercițiu a Europei, CSKA Moscova.
Fundașul de 26 ani a avut medii de 9.1 puncte, 3.9 pase decisive, 2.8 recuperări, 1.0 intercepții și 1.8 posesii pierdute pentru 10.3 la eficiență în 25.1 minute pe meci în cele 20 partide disputate în Euroliga masculină la primul și deocamdată singurul său sezon în această competiție.
Jackson, 1.90 metri, a jucat la nivel universitar pentru Duquesne, între 2005 și 2009, pentru ca după absolvire să semneze în Turcia, pentru Antalya. Sezonul competițional 2009/10 l-a încheiat în Italia, la Virtus Bologna, pentru ca din vara aceluiași an să joace pentru Bilbao.
Americanul a bifat 79 de prezențe în Liga ACB, fiind titularizat de 69 ori în cei doi ani petrecuți acolo. El a avut medii de 11.0 puncte, 3.4 recuperări, 2.8 pase decisive, 1.1 intercepții cu 1.7 posesii pierdute pentru un coeficient de 11.5 la eficiență. El a avut procentaje de 49% la aruncările din acțiune și 81% la linia de pedeapsă.
Va fi foarte interesant de urmărit în ce mod noul antrenor, Ettore Messina, va găsi soluții de a-l folosi atât pe Jackson, jucător cu un profil asemănător lui JR Holden (unul dintre oamenii de bază ai lui CSKA Moscova în perioada 2005/09, petrecut de Messina alături de ruși), cât și pe Milos Teodosic, unul dintre cei mai bine plătiți jucători din Europa la ora actuală.
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Șoc uriaș la EuroBasket: Finlanda provoacă o surpriză istorică și răpune Se...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Sasu Salin, după victoria cu Serbia: „Noi ne așteptam la asta”
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!