Cristian Achim, după cel de-al patrulea succes în cupele europene: „Ne dorim prima poziție în grupă”
21 minute în urmăVictorie fără probleme pentru CSM Oradea împotriva Coronei Brașov
17 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca o învinge pe Baxi Manresa, după un meci controlat de la un capăt la altul
17 ore în urmăMihai Silvășan: „O echipă competitivă, care va veni aici să-și vândă scump pielea”
1 zi în urmăDinamo Sassari, următoarea provocare pentru CS Vâlcea 1924 în FIBA Europe Cup
1 zi în urmă 
Unics Kazan a anunțat că noul antrenor al echipei este italianul Andrea Trinchieri. Cele două părți au semnat un contract cu valabilitate pentru sezonul competițional 2013/14, cu opțiune pentru un al doilea sezon.
În vârstă de 45 ani, Trinchieri este originar din Milano. În ultimii patru ani a fost antrenorul echipei Pallacanestro Cantu, pe care a condus-o în ultimele două ediții ale Euroligii masculine de baschet.
Cariera de antrenor a lui Trinchieri a demarat în 1998. El a petrecut șase sezoane ca asistent la Olimpia Milano. În 2004 a devenit antrenor principal al echipei de liga a 3-a, Vanoli. El a promovat în liga a doua alături de această formație. În cel de-al doilea eșalon a mai antrenat la Juvecaserta și Veroli. În 2009 a preluat-o pe Cantu, aceasta fiind prima echipă de primă liga alături de care a lucrat. A câștigat SuperCupa Italiei în 2011 și 2012.
În paralel, Trinchieri este antrenorul echipei naționale a Greciei. El a preluat această funcție din anul 2013.
Unics Kazan a terminat sezonul 2012/13 pe locul al 5-lea în Rusia, a fost sfertfinalistă în Liga VTB cât și în EuroCup.
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
Denis Bădălău: „Nu am venit aici doar să admir istoria lor, am venit să o s...
U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Baxi Manresa, după un meci controlat de la un...
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Baxi Manresa, după un meci controlat de la un...
Saulius Kulvietis, la cea mai bună prestație în echipamentul lui U-BT
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!