Malik Beasley ar fi scăpat de acuzațiile privitoare la pariuri sportive
8 ore în urmăIsiah Osborne revine la Corona Brașov pentru un nou sezon
12 ore în urmăJoonas Suotamo, fostul baschetbalist care îl interpretează pe Lurch în noul sezon din „Wednesday”
12 ore în urmăFoști jucători din LNBM selecționați pentru EuroBasket 2025
13 ore în urmăStarurile din NBA iau cu asalt Europa: Vedetele ligii nord-americane promit spectacol la EuroBasket
14 ore în urmăEvgeny Voronov este cel mai nou jucător transferat la CSKA Moscova. În vârstă de 25 ani, fundaşul de 1.93 metri soseşte de la Dynamo Moscova, echipă exclusă din Liga Profesionistă a Rusiei pentru ediţia următoare de campionat din cauza problemelor financiare.
În sezonul 2010/11, Voronov a bifat 25 de prezenţe în Liga Profesionistă din Rusia, având medii de 12.8 puncte, 3.8 recuperări, 2.7 pase decisive şi 1.8 intercepţii cu 2.6 mingi pierdute în 29.3 minute pe meci.
El a participat şi în cupele europene. După ce echipa sa a fost eliminată din turul preliminar al EuroCup, Evgeny a fost adversar al Stelei Turabo Bucureşti în sezonul regulat al FIBA EuroChallenge, unde în şase meciuri jucate a avut medii de 9.5 puncte, 3.2 pase decisive, 3.0 recuperări şi 1.0 mingi câştigate cu 2.2 pierdute în 30.3 minute pe meci.
În cele două partide cu Steaua, Voronov (foto) a totalizat 16 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive şi 4 intercepţii în 65 minute de joc.
De remarcat că noua achiziţie a campioanei Rusiei este component al primei reprezentative. Astfel, Voronov a bifat nouă prezenţe la Campionatul Mondial din Turcia, desfăşurat anul trecut, având medii de 5.2 puncte, 2.1 recuperări, 0.7 mingi câştigate şi 0.6 pase decisive în 16.3 minute pe meci.
La nivel juvenil Evgeny a jucat pentru Stavropol, între 2002 şi 2005. Cariera profesionistă a lui Voronov a demarat în anul 2005, alături de Lokomotiv Rostov. După un an s-a transferat la CSK VVS Samara, unde a petrecut doi ani. În sezonul 2008/09 a evoluat la Unics Kazan, echipă alături de care a debutat în competiţiile organizate sub egida ULEB, în EuroCup. În sezonul 2009/10, a revenit la Samara.
Evgeny Voronov este cel de-al treilea jucător transferat în această vară la CSKA Moscova. Primii doi sunt străini, fiind vorba despre fundaşul Sammy Mejia şi pivotul Nenad Krstic. De asemenea, echipa pregătită de Jonas Kazluskas şi-a asigurat serviciile extremelor Ramunas Siskauskas, respectiv Andrey Vorontsevich, amândoi prelungindu-şi contractele cu echipa armatei moscovite.
Pe de altă parte, JR Holden şi Trajan Langdon s-au retras din activitatea competiţională, în vreme ce Matjaz Smodis a părăsit echipa aflându-se la final de contract.
Foto: www.fibaeurope.com
Macedonia de Nord câștigă în fața Ungariei și România încheie pe primul loc
Giannis Antetokounmpo, prestație de excepție în victoria Greciei contra Let...
Foști jucători din LNBM selecționați pentru EuroBasket 2025
Macedonia de Nord câștigă în fața Ungariei și România încheie pe primul loc
Giannis Antetokounmpo, prestație de excepție în victoria Greciei contra Let...
Džanan Musa ratează EuroBasket 2025
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!