Stiri

Rusia - Khimki îl aduce acasă pe Timofey Mozgov

Adrian Micinic

Adrian Micinic
21.07.2011

Khimki Moscova, finalistă a campionatului profesionist de baschet masculin din Rusia şi formaţie care va participa la tururile preliminare ale Euroligii masculine - ediţia 2011/12, a realizat transferul a doi jucători de dincolo de ocean: Timofey Mozgov şi Chris Quinn.

În cazul lui Mozgov (foto) vorbim despre o revenire la Khimki după un an petrecut în NBA. El a totalizat 45 de prezenţe în liga profesionistă nord-americană de baschet masculin, pentru New York Knicks şi Denver Nuggets. Pivotul de 2.16 metri a avut medii de 3.6 puncte şi 2.7 recuperări.

În vârstă de 25 ani, Mozgov a mai jucat pentru Khimki între 2006 şi 2010. El a avut formaţia moscovită să triumfe în ediţia 2008/09 a EuroCup şi a jucat pentru această grupare la prima ei participare în Euroliga masculină, în sezonul competiţional 2009/10.

În Statele Unite ale Americii, Mozgov a ajuns subiect de discuţie după ce a fost victima unei acţiuni în forţă a unuia dintre cei mai atletici jucători din NBA, Blake Griffin:

În schimb, Quinn este fundaş, măsoară 1.88 metri şi a jucat ultima dată pentru San Antonio Spurs. În 38 de meciuri disputate în echipamentul pintenilor el a avut medii de 2.1 puncte.

Absolvent al universităţii Notre Dame, Quinn (foto 2) a mai jucat în NBA pentru Miami Heat (2006/09) şi New Jersey Nets (2009/10). El are un total de 234 meciuri jucate în liga profesionistă, cu medii de 13.8 minute, 4.6 puncte, 1.9 pase decisive şi 1.1 recuperări.

 

Până în prezent Khimki a transferat următorii jucători: Aleksey Zhukanenko (2.10 metri, pivot, 25 ani), Dimitriy Khvostov (1.90 metri, fundaş, 21 ani) amândoi transferaţi de la Dynamo Moscova, respectiv Egor Vyaltsev (1.93 metri, fundaş, 25 ani), sosit de la Triumph Lyubertsy.

Khimki Moscova va juca în turneul de la Charleroi contând pentru faza preliminară a Euroligii masculine - ediţia 2011/12. În primul tur, vicecampioana Rusiei se va confrunta cu PGE Turow, vicecampioana Poloniei. În cazul unei victorii Khimki va întâlni învingătoarea dintre CEZ Nymburk (Cehia) şi Banvit Bandirma (Turcia). La turneul din Belgia mai participă Alba Berlin (Germania), VEF Riga (Letonia), Spirou Charleroi (Belgia) şi BC Donetsk (Ucraina).

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!