Rytas Vilnius câștigă în meciul inaugural al sezonul 2019/2020 din EuroCup

Ediția 2019/2020 a EuroCup a fost deschisă de meciul dintre Rytas Vilnius și Lokomotiv Kuban Krasnodar. Partida a avut loc în Lituania la Siemens Arena iar câștig de cauză a avut echipa gazdă, cu scorul de 92-86.

Rușii conduși de Luca Banchi au început mai bine partida și au câștigat primul sfert cu scorul de 23-16. Actul secund a fost unul de vis pentru batici, în care au reușit să marcheze 40 de puncte. Prestația ofensivă de remarcat i-a adus lui Rytas un avantaj de 12 lungimi la pauză, 56-44. În repriza secundă, Lokomotiv Kuban Krasnodar a alergat să revină în meci dar nu s-a apropiat niciodată la mai puțin de două posesii, chiar dacă a câștigat fiecare dintre ultimele două sferturi. Scor final 92-86.

Eimantas Bendzius a fost omul meciului cu 27 de puncte și 4 recuperări. Pako Cruz a terminat pentru învingători cu 16 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive iar Martynas Echodas cu 14 puncte și 4 pase decisive.

Johnny O'Bryant a fost cel mai bun jucător al echipei vizitatoarea cu 24 de puncte, 10 recuperări și 2 pase decisive. Dmitry Kulagin a reușit 19 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, în timp ce Alan Williams a încheiat tot în double-double, 13 puncte și 10 recuperări.