BAXI Manresa, victorie în campionatul Spaniei înaintea duelului cu U-BT Cluj
28 minute în urmăA tras Miikka Muurinen bățul scurt când a ales Partizan Belgrad?
37 minute în urmăBarcelona a suferit o înfrângere neașteptată pe teren propriu
1 oră în urmăVeteranii care își lasă amprenta în jocul lui Fenerbahce
2 ore în urmăVremea nefavorabilă din Statele Unite ale Americii încurcă programarea meciurilor din NBA
14 ore în urmă
După succesul competiției destinate baschetului feminin EuroBasket Women din Franța de anul acesta, onoarea de a găzdui viitoarea ediție, din luna lunie 2015, revine României și Ungariei. La începutul lunii decembrie, la Freising, în Germania, a avut loc tragerea la sorți pentru al doilea turneu de calificare pentru EuroBasket Women 2015.
Cele 22 de echipe care vor concura pentru 11 locuri rămase disponibile la turneul final al competitiei vor fi împărțite în 4 grupe de câte 4 echipe și 2 grupe de câte 3 echipe. Partidele se vor desfășura în datele de 8, 11, 15, 18, 22 și 25 iunie 2014.
Meciurile se vor juca în system tur-retur, iar mai departe vor merge câștigătoarele celor 6 grupe plus 5 dintre echipele clasate pe locul doi. Acestea se vor alătura gazdelor România și Ungaria, calificate automat. În plus, mai sunt calificate Grecia (câștigătoarea primului turneu de calificare EuroBasket Women 2015) și țările participante la Campionat Mondial Feminin din 2014: Spania, Franța, Turcia, Serbia, Belarus și Cehia.
GRUPA A
Polonia (finalista primului turneu de calificare)
Slovenia
Luxemburg
Slovacia
GRUPA B
Marea Britanie
Lituania
Belgia
Macedonia
GRUPA C
Italia
Letonia
Estonia
Portugalia
GRUPA D
Muntenegru
Ucraina
Germania
Finlanda
GRUPA E
Rusia (Campioana europeana din 2011)
Suedia
Olanda
GRUPA F
Croatia
Bulgaria
Israel
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
U-BT Cluj primește un ajutor nesperat de la Hamburg Towers în lupta pentru...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!