Sabrina Ionescu a suferit o accidentare la gleznă în ultima partidă din WNBA. Video

Jucătoarea cu origini române Sabrina Ionescu a suferit o accidentare în doar al treilea meci al său din WNBA.

Sabrina a călcat strâmb pe piciorul unei adversare în timpul unui contraatac, în sfertul al doilea al partidei pierdute de echipa sa, New York Liberty, în fața celor de la Atlanta Dream, scor 78-84.

Sabrina a fost ajutată să părăsească parchetul de către colegele sale. Vestea bună este că din primele informații accidentarea pare a fi mai ușoară decât pare pe video. Cu toate acestea, potrivit CNN, Ionescu și-a făcut o analiză cu raze X pentru a verifica dacă are o afecțiune mai mare decât o simplă entorsă.

Accidentarea lui Ionescu a avut ecouri și în lumea NBA. LeBron James a dat un tweet în care îi urează însănătoșire grabnică jucătoarei lui NY Liberty:

Sabrina Ionescu venea după o performanță excelentă, cu 33 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive, în doar al doilea său meci la profesioniști. Românca era pe punctul de a face un nou meci bun. În momentul accidentării, avea 10 puncte înscrise în 12 minute, inclusiv o fază în care a impresionat la ambele panouri:

Din păcate pentru Liberty, după această înfrângere trupa din New York a ajuns la 0-3.

Urmează să vedem care va fi verdictul medicilor pentru sportive aflată la primul sezon în WNBA.

*foto: twitter New York Post