S-au tras la sorți meciurile din noul sezon al Cupei României la baschet feminin
1 zi în urmăCSM Oradea își completează lotul cu Thomas Bropleh
1 zi în urmăOusmane Drame vine din Polonia și va evolua la Dinamo București
1 zi în urmăRomânia revine spectaculos și învinge Israelul la FIBA U16 Women’s EuroBasket 2025
1 zi în urmăPatrick McCaffery completează lotul lui CS Vâlcea 1924
1 zi în urmăRecent încoronată campioană a Europei în baschetul de club feminin, Halcon Avenida Salamanca a completat o tripletă de trofee istorică pentru sezonul competiţional 2010/11. Brazilianca Erika de Souza (foto) a avut 19 puncte şi 12 recuperări în Meciul 3 al finalei ligii iberice de baschet feminin pentru victoria, scor 90-85, a Salamancăi împotriva marii rivale Ros Casares Valencia.
Scorul general al seriei a fost de 3-0.
Astfel, Salamanca izbuteşte să cucerească toate trofeele puse în joc pe parcursul acestui sezon competiţional. Halcon Avenida a triumfat şi în Cupa Spaniei, unde a trecut de Rivas Ecopolis în finala competiţiei.
În schimb, UMMC Ekaterinburg a devenit campioană a Rusiei la baschet feminin după ce a trecut cu scorul general de 3-0 în finala disputată împotriva marii rivale Spartak Moscova Vidnoje.
În aceste condiţii, echipa la care evoluează Sandrine Gruda, Maria Stepanova ori Candace Parker se revanşează pentru eşecul direct suferit în semifinalele Euroligii feminine. Atunci, Spartak s-a impus chiar pe terenul lui Ekaterinburg, formaţie care a pierdut pentru a 4-a oară consecutiv în penultimul act al celei mai prestigioase competiţii la nivel de club în baschetul feminin din Europa.
Mai mult, Ekaterinburg a obţinut doouă victorii în sezonul regulat şi trei în finala campionatului asupra lui Spartak Moscova, dar a pierdut în meciul cu cea mai importantă miză, un loc în finala Euroligii feminine.
Ekaterinburg cucereşte titlul de campioană a Rusiei pentru a 3-a oară consecutiv. De altfel, această echipă a izbutit eventul în Rusia în 2009, 2010 şi 2011.
Macedonia de Nord câștigă în fața Ungariei și România încheie pe primul loc
Dorin Bucă face pasul spre baschetul universitar nord-american
Giannis Antetokounmpo, prestație de excepție în victoria Greciei contra Let...
Macedonia de Nord câștigă în fața Ungariei și România încheie pe primul loc
Giannis Antetokounmpo, prestație de excepție în victoria Greciei contra Let...
CSO Voluntari, singura reprezentantă a României în ENBL
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!